No active "ca-sidebar-197687" sidebar

POD SOBOTSKOU BRÁNOU: Na folklórnom festivale vystúpi FS Mladosť z B. Bystrice, ĽH Pokošovci, niekoľko domácich súborov aj módna prehliadka + SÚŤAŽ

19. septembra 2023 | | |  | 

RIMAVSKÁ SOBOTA – Mestské kultúrne stredisko už po šiestykrát pripravilo pre všetkých milovníkov tradičnej ľudovej kultúry jednodňový folklórny festival POD SOBOTSKOU BRÁNOU. Nádvorie Čierneho orla tak v sobotu 23. septembra ožije miestnym folklórom.

Hosťom tohtoročného podujatia bude úspešný mládežnícky folklórny súbor MLADOSŤ z Banskej Bystrice, ktorý prinesie do Rimavskej Soboty celovečerný program MIESTO NA ZEMI – OBRAZY Z DOLNEJ ZEME.

Tento ročník je výnimočný svojim programom, kde okrem tradičného pásma miestnych folklórnych skupín, trhu remeselníkov či tvorivých dielní, vystúpi v samostatnom pásme ĽH POKOŠOVCI z Horehronia. A úplnou novinkou je módna prehliadka FOLKLÓRNE PARÁDNICE. 

Článok pokračuje pod reklamou


Čierny orol svoje brány otvorí o 13:00 hod. a počas celého popoludnia sa popri neustále prebiehajúcom programe bude podávať slovenská špecialita, ktorú pre návštevníkov pripravia zamestnanci a študenti Strednej odbornej školy obchodu a služieb.

Od miestnych remeselníkov si budete môcť zakúpiť ich originálne výrobky. V pásme miestnych folkloristov sa o 13:00 hod. predstavia FS Háj, Hájik, Hájiček pod vedením manželského páru Petra a Andrei Haasovcov. Spevmi sa pochvália folkloristi z Rimavanu a tiež spevácka skupina Lieščina. Na tvorivej dielni si každý záujemca bude môcť vyskúšať tkanie na krosnách alebo si utkať tkanicu na ruku. Lektorkou bude Ľubomíra Žilková, pokračovateľka rodinnej tradície tkania z Kokavy nad Rimavicou, ktorá sa tomuto remeslu venuje od roku 2001.

O 14:30 hod. bude nasledovať módna prehliadka Folklórne parádnice, ktoré spájajú tri regionálne remeselníčky: Ľubomíru Žilkovú, Janku Slávikovú a Luciu Dovalovú. Autorky prepájajú tradíciu a remeslo s nadčasovou módou. V súčasnosti sa autorky zameriavajú na vybrané motívy jednotlivých regiónov a svoje modely vytvárajú aj pomocou tradičných postupov v spracovaní, či zdobení odevov.

Na pódiu Čierneho orla ich o 16:00 hod. vystrieda výnimočná rodinná kapela talentovaných rómskych hudobníkov z obcí Šumiac a Telgárt na Horehroní, ľudová hudba POKOŠOVCI. Pokošovci sú známi udržiavaním špecifickej tradičnej interpretácie, ktorá zahŕňa aj fantastický viachlasný spev a unikátny repertoár autentických miestnych rómskych piesní. Aj preto sú v súčasnosti jednou z najpopulárnejších rómskych muzík, ako potvrdili pri mnohých príležitostiach.

Program na nádvorí je prístupný verejnosti zdarma.

Článok pokračuje pod reklamou


O 18:00 hod. sa folklórny festival presunie do Domu kultúry na vystúpenie Univerzitného folklórneho súboru MLADOSŤ z Banskej Bystrice, ktorý celé podujatie uzavrie programom MIESTO NA ZEMI – OBRAZY Z DOLNEJ ZEME. Námetom je migrácia a založenie novej identity v špecifických podmienkach multietnickej “Dolnej zeme”, ktorú reprezentujú obrazy rôznych obradov slovenskej svadby z Maďarska, Rumunska, Srbska a Chorvátska.

Kľúčovou témou programu je zásah dejinných udalostí predchádzajúcich Veľkej vojne, rozpadu monarchie a vznik Československej republiky do života Slovákov, ktorí sú zrazu rozdelení hranicami. Využitie reálnych dokumentov dobových listín a tlače prináša do diela paralelnú líniu k príbehom ľudí, ktorí nemôžu ovplyvniť dianie. Sú pevne zviazaní so zemou v ktorej žijú, mnohí sú vykorenení a znovu sa snažia nájsť svoje MIESTO NA ZEMI. O ich osude rozhodujú mocnosti tvoriace novú – veľmi krehkú – tvár sveta, ktorá v búrlivom 20. storočí niekoľkokrát padne do ďalších konfliktov.

Vstupné na záverečné vystúpenie je 10 eur, predaj vstupeniek prebieha v Dome kultúry (vchod od tržnice) a online na www.kulturars.sk.

Podujatie organizuje Mestské kultúrne stredisko v spolupráci so SOŠOS s finančnou podporou z verejných zdrojov Fondu na podporu umenia, ktorý je zároveň hlavným partnerom podujatia. 


SÚŤAŽ

V spolupráci s Mestským kultúrnym strediskom v Rimavskej Sobote sme si pre vás pripravili súťaž o dva lístky na celovečerný program MIESTO NA ZEMI – OBRAZY Z DOLNEJ ZEME v podaní FS Mladosť z B. Bystrice, ktorý si v Rimavskej Sobote môžete užiť 23. septembra o 18:00 hod. v Dome kultúry v R. Sobote.

Súťaž trvá do 22. septembra do 8:00, následne vyžrebujeme výhercu, ktorý získa dva lístky na tento folklórny zážitok.

Ako sa zapojiť?

Súťaž prebieha na našom profile na sociálnej sieti Facebook. Vyhľadajte súťažný príspevok, dajte naň likev komentároch označte niekoho, koho by ste vzali so sebou. Príspevok môžete aj zdieľať, aby informácie o tomto vynikajúcom predstavení nikomu neušli.

Všeobecné podmienky súťaží nájdete na tomto odkaze.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross