No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Podľa ministerstva je rekonštrukcia budovy súdnej sedrie urgentná

15. februára 2011 |  | |

Ministerstvo spravodlivosti SR vníma dokončenie rekonštrukcie budovy bývalej súdnej sedrie v Rimavskej Sobote ako urgentné.  Pre Rimava.sk to uviedol  hovorca Ministerstva spravodlivosti SR Peter Bubla. Ako doplnil, zároveň však ide o jeden z viacerých problémov, ktorých vyriešenie priamo súvisí s financiami a so štátnym a rezortným rozpočtom. Na ministerstve preto musia zvážiť a stanoviť priority a podľa toho v roku 2011 a 2012 s opravami postupovať.

Podľa slov Bublu sa tento rok budú zaoberať otázkou pripravenia projektovej dokumentácie k druhej časti rekonštrukcie a prípadnému vyhláseniu verejnej súťaže na dodávateľa. Ako hovorca pripomenul, v roku 2010 bolo na prvú etapu rekonštrukcie strechy a prác súvisiacich so statikou budovy čerpaných viac ako 663 tis. eur.  "Budova má novú strechu s novou konštrukčnou časťou. Počas tejto časti rekonštrukcie bolo potrebné sa vysporiadať aj s plesňami a hubami v niektorých častiach budovy," poznamenal.

Budúce sídlo Okresného súdu v Rimavskej Sobote, historická súdna sedria, sa začalo pripravovať na rekonštrukciu strechy koncom roka 2009, kedy sa zároveň musel staticky zabezpečiť padajúci strop a krov.  Celková rekonštrukcia budovy, ktorá bola v havarijnom stave, je naplánovaná v rokoch 2014-2015.

Okresný súd v Rimavskej Sobote sídli v súčasnosti vo viacerých budovách. Po zlúčení Okresného súdu Rimavská Sobota s Okresným súdom Revúca bolo potrebné zabezpečiť ďalšie priestory. Okresný súd preto v októbri roku 2004 prevzal do výpožičky ďalší objekt od ministerstva vnútra. Napriek tomu mal a má okresný súd priestorové problémy, ktoré by rekonštrukcia bývalej budovy polikliniky vyriešila. Budovu do roku 1922 užívalo ministerstvo spravodlivosti.

Budovu sedrie postavili v rokoch 1885 až 1887 v neorenesančnom slohu a sídlil v nej župný súd. Situovaná je v pamiatkovej zóne mesta Rimavská Sobota. Po rekonštrukcii kultúrnej pamiatky by v budove malo vzniknúť osem pojednávacích miestností na I. nadzemnom podlaží, na druhom podlaží by mali byť kancelárie sudcov a administratívy a v podkroví kancelárie aj archív.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross