No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Nemocnica v R. Sobote nezískala financie z plánu obnovy. Poslanci BBSK žiadajú o prehodnotenie

SLOVENSKO/RIMAVSKÁ SOBOTA – Ministerstvo zdravotníctva pred pár dňami zverejnilo zoznam nemocníc, ktoré splnili podmienky na revitalizácie financovaných z Plánu obnovy a odolnosti. Zoznam bol zverejnený v deň, kedy prezidentka Zuzana Čaputová oznámila, že odoberie Vladimírovi Lengvarskému poverenie viesť ministerstvo zdravotníctva.

Vedenie má dočasne na starosti premiér Eduard Heger. Ten žiadal o ukončenie funkcie Lengvarského pre meškanie so spomínaným plánom obnovy.

Do zoznamu neúspešných nemocníc bola zaradená aj Nemocnica Rimavská Sobota – ProCare a Svet zdravia. Na základe tejto skutočnosti dnes (7. 3.) poslanci BBSK a zároveň členovia strany Aliancia zvolali tlačovú besedu v budove Csillagház v R. Sobote.

Článok pokračuje pod reklamou


"Pred pár dňami nastala rezignácia, alebo odvolanie, ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského. Nie je dodnes jasné, ako to vzniklo a aká bola motivácia tento krok vykonať. Je absolútne neštandardné, že sa rozhodne deň pred odchodom o 200 miliónoch eur," vyjadril sa pre Rimava.sk podpredseda BBSK Peter Juhász.

Pokračoval, že projekt rimavskosobotskej nemocnice bol z tohto balíka vyhodený z politickej motivácie. "Ako sú tie peniaze rozdelené medzi župami? Prešovský kraj má dostať nejakých 124 miliónov eur, Košický 84 miliónov eur a Banskobystrický len 25 miliónov eur. Aj to v celom kraji má byť podporená len jedna nemocnica, a to Zvolen. Nás absolútne nezaujíma politikárčenie Agel verzus Penta. Sme v regióne, kde je potrebná nemocnica, kde ľudia majú zdravotnú starostlivosť ďaleko. Myslím si, že z odbornej motivácie je úplne jasné, aké je to potrebné."

Projekt na výstavbu nemocnice v R. Sobote považuje za kvalitný. "Treba povedať, že všetky tie projekty sa majú vykonať a skolaudovať do polovice roka 2026. Ten, kto nemá hotový projekt v zásuvke a nemá všetky administratívne úkony vykonané okolo schválenia výstavby a podobne, nemá šancu to stihnúť. Tam zostávajú nemocnice alebo projekty, ktoré teoreticky nespĺňajú podmienky alebo nemajú šancu to časovo stihnúť. Takže my, ktorí aj máme šancu to splniť, peniaze nedostaneme. Tí ktorí nemajú šancu, ich budú mať pridelené."

Vicežupan a zároveň primár v rimavskosobotskej nemocnici považuje rozdelenie medzi župami za neprijateľné a nelogické. "Región, kde my žijeme, je ťažko skúšaný a ťažko sa tu žije. Tu je opodstatnená nová nemocnica a je to jediná šanca, ako tento región udržať nad vodou," dodal.

Článok pokračuje pod reklamou


"Vieme všetci, že pán Lengvarský posledný deň vo funkcii ministra zdravotníctva rozhodol o vyše 200 miliónoch z plánu obnovy. Aj keď vždy povedal, že tento návrh na nemocnicu je dobrý a návrh podporí, tak ho zároveň nepodporil," povedal krajský poslanec Zoltán Cziprusz a pokračoval s tým, že rimavskosobotská nemocnica, ktorá patrí pod Pentu, sa stala obeťou.

"Treba vidieť dve veci. Jedna, keď si pozrieme tie mestá, ani jedno nie je z južného Slovenska. To je aj z toho dôvodu, že južné Slovensko nemá momentálne skupinové zastúpenie v parlamente, tým pádom ani vo vláde. A za druhé, vidíme tu obrovský súboj medzi Agelom a Pentou, do čoho vstúpila aj politika. Veríme, že po 30. septembri budeme mať zastúpenie južného Slovenska v parlamente aj vo vláde a všetko urobíme pre to, aby tá výstavba, či už z plánu obnovy alebo iných zdrojov, sa aj uskutočnila," dodal.

Dnešnou tlačovou besedou sa rozhodli žiadať premiéra Eduarda Hegera, ktorý je súčasne poverený vedením ministerstva zdravotníctva, aby toto rozhodnutie bolo prehodnotené.


Rozdelenie financií putovalo medzi 8 nemocníc:
NsP Sv. Jakuba n. o., Bardejov – 9,7 milióna eur
Nemocnica Poprad, a. s. – 42,3 milióna
Fakultná nemocnica AGEL Skalica a. s. – 22,7 milióna eur
Nemocnica AGEL Levice s. r. o. – 42,4 milióna eur
Nemocnica AGEL Zvolen a. s. – 25,7 milióna eur
Nemocnica s poliklinikou Spišská Nová Ves (Svet zdravia) – 39,5 milióna eur
Kysucká nemocnica s poliklinikou Čadca – 7 miliónov
Nemocnica s poliklinikou Prievidza so sídlom v Bojniciach – 15 miliónov eur

Nemocnice, ktoré nesplnili podmienky na peniaze z plánu obnovy:
Nemocničná, a. s. Pezinok – 5,5 milióna eur
Fakultná nemocnica s poliklinikou Nové Zámky – 16,6 milióna eur
Nemocnica s poliklinikou Považská Bystrica – 5,3 milióna eur
Svet zdravia Nemocnica A. Leňa Humenné, a. s. – 73 miliónov eur
Svet zdravia Nemocnica s poliklinikou Štefana Kukuru Michalovce – 44,8 milióna eur
Nemocnica Rimavská Sobota – ProCare a Svet zdravia – 67 miliónov eur
Rehabilitačná nemocnica Hlohovec s. r. o. – 15 miliónov eur
Dolnooravská nemocnica s poliklinikou MUDr. L. N. Jégého – 8,6 milióna eur


NENECHAJTE SI UJSŤ


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross