No active "ca-sidebar-197687" sidebar

O novej väznici v Rim. Sobote sa hovorí už dlho. Výstavby by sa chceli chopiť dvaja záujemcovia

Naplnenosť slovenských väzníc sa pohybuje na úrovni 90 percent, trest si v nich momentálne odpykáva približne 11 600 odsúdených. V novej base by malo vzniknúť približne 800 ďalších miest pre väzňov.

Zhotoviteľ ešte stále nie je vybraný

O novej väznici na Sabovej sa hovorí už dlho. Najnovšie mala vplyv na priebeh verejného obstarávania aj pandémia koronavírusu. Po postupnom uvoľňovaní opatrení sa opäť rozbehol aj dialóg medzi zadávateľom projektu a potenciálnymi zhotoviteľmi. Ako pre Rimava.sk povedala hovorkyňa Zboru väzenskej a justičnej stráže Monika Kacvinská, v rámci projektu Koncesia na výstavbu väzenského zariadenia Rimavská Sobota – Sabová momentálne prebieha druhá fáza, pričom lehota na predkladanie detailných návrhov riešení bola do 31. júla 2020. Stavba bude financovaná formou PPP, čiže prostredníctvom verejno-súkromného partnerstva.

Článok pokračuje pod reklamou„Aktuálne sme v stave posudzovania predložených riešení a podľa aktualizovaného harmonogramu verejného obstarávania je od 17. augusta 2020 plánované začatie 3. fázy rokovaní s cieľom optimalizácie technických riešení a prípravy podkladov na predkladanie konečných ponúk,“ konkretizovala hovorkyňa.

Výstavby by sa chceli chopiť dvaja záujemcovia. Do súťaže boli prihlásení celkovo štyria, dvaja však v jej priebehu odstúpili. „Dôvodom odstúpenia ostatných uchádzačov bola hlavne technická, právna, finančná a časová náročnosť prípravy návrhov riešení zo strany záujemcov,“ priblížila Kacvinská, ktorá vzhľadom na to, že proces verejného obstarávania stále prebieha, nekonkretizovala, kto sa do súťaže prihlásil.

Konečné ponuky by mali byť vyhodnotené koncom tohto roka alebo začiatkom toho budúceho. Ďalej bude návrh zmluvy posúdený Ministerstvom financií SR a až po pripomienkovaní a prípadnom schválení vládou by sa mohlo začať stavať. „Predpokladáme, že by to mohlo byť v priebehu 1. polroku 2021,“ ozrejmila hovorkyňa zboru.

Do mesta nezamieria len väzni, ale aj pracovné príležitosti

V novej base by si prácu mohlo nájsť približne 300 ľudí. Niekoľko Soboťanov, ktorí by neskôr mali v novej väznici pracovať, už robí napríklad v Želiezovciach. „V Ústave na výkon trestu odňatia slobody Želiezovce momentálne slúži 15 príslušníkov z Rimavskej Soboty a jeden z Veľkého Krtíša,“ ozrejmila Kacvinská, podľa ktorej sa prijímanie príslušníkov pre nový ústav v Rimavskej Sobote realizuje vo viacerých ústavoch zboru, pričom ich počet sa pohybuje v desiatkach.

Ako ďalej dodala, to, že termín výstavby väznice sa posunul, ich pracovné miesta neohrozí. „Posunutie výstavby zariadenia neohrozí ich funkčné miesta, títo príslušníci budú aj naďalej slúžiť v ústave Želiezovce, prípadne v iných ústavoch zboru, kde nie sú naplnené systemizované počty príslušníkov,“ vysvetlila situáciu hovorkyňa Zboru väzenskej a justičnej stráže.

Trest si v nej budú odpykávať aj ľudia odsúdení na doživotie

Väznice na Slovensku sú preplnené, ich obsadenosť sa pohybuje na úrovni 90 percent. Nová väznica by mala kapacity navýšiť a ostatné väznice čiastočne odľahčiť. Svoj domov si v nej nájde približne 800 väzňov vo všetkých stupňoch stráženia. Umiestňovaní do novej väznice mali byť už budúci rok, no nový predpokladaný termín ukončenia prác sa datuje až na rok 2023.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross