No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. SOBOTA: O areál ZŤS sa zaujímajú dvaja investori z oblasti metalurgie a výroby vodíka

RIMAVSKÁ SOBOTA – Areál bývalých Závodov ťažkého strojárenstva (ZŤS) v R. Sobote by mohli oživiť dvaja investori, jeden z oblasti ťažkej metalurgie a druhý zo segmentu výroby vodíka. Na dnešnej tlačovej konferencii priamo v ZŤS o tom informoval zástupca majiteľov areálu Alan Sitár.

V tejto chvíli máme dvoch záujemcov, ale ani jeden z nich sa nezaviazal, že sem príde a sme ešte len vo fáze rokovaní. Ako to dopadne, závisí od obidvoch strán, ale my sa veľmi snažíme urobiť všetko pre to, aby v R. Sobote mali čo najlepšie podmienky,“ ozrejmil Sitár.

Článok pokračuje pod reklamouDodal, že určite by nebolo správne očakávať, že niečo zásadné nastane v priebehu týždňa, dvoch či mesiaca. „Sme vo fáze, keď investor skúma túto lokalitu a robí si na ňu názor a až potom sa začnú vážnejšie fázy,“ zdôraznil zástupca majiteľov areálu.

Alan Sitár.

Spomenul tiež, že areál je v pôvodnom stave, čo sa môže javiť ako nevýhoda, keďže by sa mohlo povedať, že nie je pripravený pre nových investorov. „Opak je pravdou. My sme investorovi, ktorý sem príde, pripravení pripraviť halu presne na mieru tak, ako ju potrebuje. To je vlastne výhoda, lebo základný skelet a infraštruktúra sú na mieste a on si povie, ako to potrebuje dorobiť,“ vysvetlil.

V areáli by sa podľa neho mohli uplatniť aj investori z oblasti strojárstva, gumárenstva, spracovania dreva, subdodávatelia z automobilového priemyslu či spracovatelia kovu. Za jednu z výhod bývalej ZŤSky považuje práve flexibilitu v jej prispôsobení subjektom z rôznych oblastí.

Prvý aktuálny záujemca bude podľa jeho slov očakávať výrazné investičné stimuly. Druhý investor, ktorý chce vyrábať vodík, je podľa Sitára o niečo menší.

ZŤS v Rimavskej Sobote spustili výrobu v roku 1984, vyrábali sa tam komponenty pre mechanizmy UNC, produkované v Detve. Po Nežnej revolúcii došlo k postupnému utlmovaniu výroby, až napokon bola na prelome tisícročí úplne zastavená. Noví majitelia areálu sa snažili areál predať, resp. ho ponúknuť novým investorom, pred 12 rokmi mali tiež záujem revitalizovať ho v spolupráci s mestom. Ani jeden z týchto zámerov však nebol naplnený.

Poslanec NR SR Peter Kremský a Alan Sitár.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross