No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Pokračujúce zastupiteľstvo o bytovke na Českej či výzve na dialóg pred kamerami

2. októbra 2019 |  | 

Mestskí poslanci v Rimavskej Sobote po týždni opäť pokračovali vo svojom verejnom rokovaní. Na v poradí 20. mestskom zastupiteľstve mali na stole zopár neprerokovaných bodov zo zasadnutia z pred týždňa. Čakali ich prevažne informatívne správy. V závere rokovania však od primátora Jozefa Šimka prišla výzva na dialóg s poslancom Romanom Vaľom pred kamerami.

Úvod pokračujúceho rokovania patril Návrhu VZN o určení školských obvodov základných škôl na území mesta. Ako uviedla Karin Kochanová, poverená vedením odboru školstva, mládeže, športu a kultúry Mestského úradu v Rimavskej Sobote, dôvod na predloženie tohto materiálu je na základe žiadosti obce Tomášovce a obce Rimavská Seč o zriadenie spoločného školského obvodu v meste Rimavská Sobota pre školopovinných žiakov 1. a 9. ročníka s vyučovacím jazykom slovenským. Do diskusie sa prihlásil poslanec Jaroslav Bagačka, podľa ktorého takéto zmeny VZN týkajúce sa škôl sa čas od času objavujú na mestskom zastupiteľstve. „Na jednej strane majú určitú logiku a zároveň získame niekoľko žiakov pre základné školy v meste. Ale zároveň má to odvrátenú stranu v tom, že súvisia s oslabením slovenských základných škôl na juhu okresu, kde prakticky zanikli triedy s vyučovacím jazykom slovenským. A tým, že prídu aj títo žiaci do mesta, oslabujú tak aj tie školy, ktoré sú v okolí,“ poznamenal Bagačka. S jeho názorom súhlasil aj poslanec Ivan Hazucha. „Uvedené obce majú alebo aj mali bližšie základné školy,“ podotkol s tým, že základná škola v Jesenskom mohla byť obohatená o niekoľko žiakov. Ako však odznelo na rokovaní, s touto školou však nedošlo k dohode. Po krátkej diskusii poslanci tento návrh schválili.

Nasledovala informatívna správa o stave a naplnenosti materských škôl a základných škôl v meste. Ako predniesla Kochanová na rokovaní, k 15. septembru 2019 je v materských školách celkovo 655 detí. „Čo je oproti predchádzajúcemu roku zníženie o sedem detí a v základných školách je celkovo 2019, čo predstavuje zvýšenie počtu žiakov o 12,“ ozrejmila. V diskusii vystúpil poslanec Roman Vaľo, podľa ktorého maximálna kapacita základných škôl v meste je 4096 žiakov, pričom zapísaných je len 2010 žiakov. „To znamená, že sme na 50-percentnej naplnenosti,“ doplnil. Poslanca však viac zaujímal údaj o materských školách, kde celková kapacita 722 a celkový počet detí je zhruba 670. „Teda tam už atakujeme maximálne stavy naplnenosti,“ podotkol s tým, že dáva pozmeňujúci návrh, ktorým by mestské zastupiteľstvo poverilo mestský úrad na vypracovanie analýzy vývoja obsadenosti škôl výhľadovo až do školského roku 2025/2026. Poslanci túto informatívnu správu zobrali na vedomie a rovnako podporili aj Vaľov pozmeňujúci návrh.

Ďalej zástupcov občanov čakal na stole horúci bod – problémová bytovka na Ulici Českej, kde niektorí neprispôsobiví občania strpčujú ostatným obyvateľom bývanie. Informatívnu správu o stave mestských bytov na Českej predniesol výkonný riaditeľ Mestskej bytovej správy Zoltán Koós. „Ku koncu augusta máme dlh na Ulici Českej viac ako 90 tis. eur. Samozrejme tieto sumy sú pohyblivé vzhľadom k tomu, že sú vymáhané a keď sa darí, tak tieto finančné prostriedky prichádzajú na účet. Ako v rozprave informoval viceprimátor Ladislav Rigó, ktorý viedol rokovanie kvôli neprítomnosti primátora, došlo k zmene kritérií pri pri uzatváraní i predlžovaní nájomných zmlúv. Podľa jeho slov obyvatelia budú musieť vopred zaplatiť šesťmesačné nájomné. „Viacerí boli u mňa, že majú s tým problém. Najmä obyvatelia na Ulici Českej a čiastočne na Sedliackej majú trochu obavy a strach, že budú deložovaní,“ uviedol. Na margo toho odpovedal poslanec Jaroslav Matzenauer, že pokiaľ si obyvatelia plnili svoje povinnosti na čas, tak im bude zmluva predĺžená.

„Ten dlh je alarmujúci. Koľko je podaných podnetov na súd na vymáhanie,“ pýtal sa poslanec Štefan Baláž, podľa ktorého títo obyvatelia už aj predtým tvrdili, že nemajú na bývanie, hoci sa vozia na drahých autách. „Všetky dávame, ale podľa zákona môžu vyhlásiť osobný bankrot a potom exekútor musí zastaviť konanie a toto nám zhoršuje vymáhanie. Nakoniec ešte my musíme zaplatiť exekútorovi jeho trovy,“ odpovedal Koóš. Po diskusii túto správu zobrali poslanci na vedomie. Výsledkom okrem toho bolo aj prijatie návrhu VZN o prideľovaní nájomných bytov vo vlastníctve mesta, jeho vypracovanie bude v rukách mestského úradu.

Bod Rôzne bol plodný na niekoľko návrhov. Tým prvým bol návrh na prijatie uznesenia na používanie vizuálnych pomôcok na rokovaní, ktorý pred poslancov predložil Vaľo. Taktiež v rámci tohto bodu odsúhlasili a poverili mestský úrad vypracovaním smernice o verejnom obstarávaní a Technické služby mesta spísaním správy o príjmoch a výdajoch v rekreačnej oblasti Kurinec za letnú sezónu 2019. Poslanci odklepli aj zásady participatívneho rozpočtu a ich zapracovanie do VZN.

Ďalej, stále v bode Rôzne, upozornil Bagačka na blížiace sa 30. výročie Nežnej revolúcie s tým súvisiacu pamätnú tabuľu, ktorá by mala byť osadená na bývalej budove Tabakovej továrne. Na pamätnej tabuli by mal byť trojjazyčný text (v slovenčine, maďarčine, angličtine). Ako avizoval prednosta mestského úradu Štefan Szántó, text dodali poslanci dosť neskoro. „Som zvedavý, či nájdeme niekoho, ktorý za mesiac vyhotoví túto tabuľu,“ poznamenal. Prišlo aj na predloženie investičného zámeru, na ktorý chce mesto získať nenávratný finančný príspevok z eurofondov. Ako priblížila vedúca ekonomického odboru mestského úradu Eva Muráriková, ide o projekt, ktorý sa zaoberá rekonštrukciou chodníkov, dobudovanie nových a vybudovania osvetlenia v meste. Podľa jej slov by konkrétne išlo o výstavbu chodníka od rómskeho sídliska Dúžavská cesta popri komunikácii smerom do mesta. Nový chodník, by viedol od sídliska obývaného rómskou menšinou popri Dúžavskej ceste. „Na tento chodník nadväzuje rekonštrukcia chodníka popri ceste P. Hostinského, ktorá pozostáva z vybúrania existujúceho chodníka a vybudovania nového a z rekonštrukcie existujúceho chodníka. Dobudovaním chodníka a rekonštrukciou existujúceho vznikne komplexná dopravná infraštruktúra pre chodcov,“ uvádza sa v dôvodovej správe. Ako ďalej uviedla Muráriková, celkové náklady pre žiadosť predstavujú viac 628 tis. eur, z čoho spolufinancovanie mesta vo výške 5% predstavuje viac ako 31 tis. eur. „Financovanie vo výške 5% bude zabezpečené z rozpočtu mesta a bude zapracované do zmeny rozpočtu po schválení NFP,“ dodala. Podľa poslanca Michala Demeter je toto dobrá správa v meste, že sa konečne rozbieha čerpanie eurofondov.

V rámci bodu Rôzne vystúpil aj prednosta Szántó, ktorý poslancov informoval o liste, ktorý mesto obdržalo od občianskeho združenia Šťastné labky Fiľakovo, ktoré plánovalo vybudovať pri Rimavskej Sobote psí útulok. „Obdržali sme od nich list, v ktorom ukončujú dohodu o vybudovaní psieho útulku, a to zo zdravotných dôvodov,“ povedal Szántó. Ako ďalej uviedol, polícia v Revúcej začala trestné stíhanie voči poslancovi Jánovi Jurkemikovi za prečin ohovárania na základe trestného oznámenia.

Záver rokovania patril interpeláciám, v ktorom poslanci tlmočili požiadavky občanov. Tie sa týkali studenej vody v mestskej plavárni či chátrajúceho internátu. V samom závere sa o slovo prihlásil primátor Šimko, ktorý sa vyjadril k niektorým interpeláciám a apeloval na poslancov, aby mysleli v rámci nich aj na financie. Taktiež pred skončením rokovania vyzval poslanca Vaľa na dialóg pred kamerami, a to v súvislosti s článkom o rozpočte mesta v periodiku Rimaviny. „Redaktor aj štúdio je pripravené. Po ukončení schôdze, poďme na dialóg“ povedal Šimko. „Dohodnime si nezávislého moderátora, všetky televízie a poďme,“ odpovedal poslanec Demeter.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross