No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Primátorka Tornale vidí potenciál v budovaní železničnej dopravy. Sú na to financie z európskych zdrojov, povedala

25. júla 2022 | | |  | 
Prezidentka Zuzana Čaputová a primátorka Tornale Anna Szögedi po rokovaní na mestskom úrade.

TORNAĽA – Primátorka Tornale Anna Szögedi vidí potenciál v rozvoji železničnej dopravy, keďže na ďalšie budovanie rýchlostnej cesty R2, ktorá by prechádzala našimi okresmi, nie sú zatiaľ vyčlenené financie. Podporu jej vyjadrila aj prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá v rámci jej minulotýždňového regionálneho výjazdu navštívila i mesto Tornaľa.

„Cestovalo sa jej sem veľmi ťažko, keďže máme cesty, aké máme. Cestná infraštruktúra bola ďalšou témou, pretože infraštruktúra je tepnou všetkého. Tým sa otvárali aj iné témy, čo sa týka zamestnanosti, sociálnych vecí,“ povedala po stretnutí s prezidentkou primátorka Tornale.

Článok pokračuje pod reklamou


Ako dodala, na ďalšie budovanie R2 v regióne zatiaľ nie sú peniaze. Pripomenula však, že k dispozícii sú financie z európskych zdrojov na rozvoj železničnej dopravy. Ako povedala primátorka, stále nemajú od ministerstva dopravy informácie o tom, prečo pre región nie sú alokované finančné prostriedky.

„Prečo sa neujde aj tomuto regiónu? Túto tému sme otvorili, pani prezidentka sa bude informovať. Myslím si, že od nej dostaneme odpoveď,“ dodala primátorka s tým, že majú záujem o elektrifikáciu železnice od Zvolena po Košice.

Ako pre Rimava.sk uviedla hovorkyňa Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) Eva Žgravčáková, výstavba úsekov R2 Lovinobaňa - Ožďany, R2 Ožďany - Zacharovce a R2 Zacharovce - Figa nebola podporená Vládou SR. "Stavby R2 Lovinobaňa – Ožďany, R2 Ožďany – Zacharovce, R2 Zacharovce – Bátka a R2 Bátka – Figa neboli uznesením Vlády SR zaradené do Harmonogramu prípravy a výstavby projektov cestnej infraštruktúry, a zároveň na uvedené projekty neboli vyčlenené finančné prostriedky. Z tohto dôvodu aktuálne NDS v ich príprave nepokračuje," uviedla Žgravčáková. Harmonogram prác majú nastavený do roku 2028. S určitosťou tak môžeme povedať, že do tohto obdobia sa práce na vyššie spomenutých úsekoch ani nezačnú.

Témou bola aj bezplatná kontrola vody

Na vlastné studne je pre chýbajúci vodovod stále odkázaných mnoho ľudí, preto bola jednou z tém aj kontrola vody. „Žiadali sme pani prezidentku, aby umožnila tu žijúcim občanom, ktorí majú a používajú vlastnú studňu, aby si vedeli bezodplatne dať vyšetriť vodu v studni, a to nielen raz do roka na Deň Zeme,“ povedala primátorka Tornale.

Kontrola vody je aktuálne nanajvýš potrebná aj pre mimoriadnu situáciu na rieke Slaná.

„Chceme, aby mali občania, ktorí používajú vlastnú studňu, istotu, že ich voda je bez závad. Povedala, že túto tému otvorí a dostaneme aj bližšie informácie,“ uzavrela primátorka.

ĎALŠIE SPRÁVY Z REGIÓNU


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross