No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Porovnávanie hrušky s jablkom: Búrlivá diskusia o bazéne s vlnobitím a priemyselnom parku

Mestskí poslanci v Rimavskej Sobote mali na svojom pracovnom stole „hrušky s jablkami“. Predložil ich primátor mesta Jozef Šimko. Ku krátkemu programu mestského zastupiteľstva pridal jeden bod, a to Návrh na predbežné zaradenie investičnej akcie do rozpočtu 2018, v ktorom priblížil dve alternatívy. Prvou z nich bola výstavba bazéna s vlnobitím, tobogánu a vodných atrakcií na Kurinci a druhá sa týka vybudovania infraštruktúry v priemyselnom parku Sever v Rimavskej Sobote (pozemky za bývalou ZŤS, pozn, red.). Primátor žiadal poslancov, aby rozhodli, ktorú 800-tisícovú investíciu zrealizujú.

„Pokiaľ by sme išli do budovania bazénu bola by to hodnota do 800 tis. eur, ale pokiaľ by sme išli do budovania infraštruktúry ZŤS Rimavská Sobota, teda do priemyselného parku, tak celkové náklady sú vo výške viac ako 2 mil. eur. Hovorme o tých 800 tisíc, či ich dáme budúci rok do bazénu s vlnobitím, tobogánu a atrakcií alebo do priemyselného parku na infraštruktúru. Ale nazabudnite, že za tých 800 tis. eur dokážeme vybudovať len istú časť parku,“ ozrejmil Šimko. Ako dodal, tento návrh pred poslancov predložil na základe požiadaviek obyvateľov mesta, ktoré sa podľa jeho slov objavili na internetových stránkach.

Podľa primátora Kurinec z roka na rok navštevuje čoraz viac ľudí, tento rok zaznamenali približne 56-tisícovú návštevnosť. „Tento rok sme mali hrubú tržbu 240 tis. eur, kým vlani to bolo necelých 200 tis. eur. Samozrejme, išli sme so vstupným hore o jedno euro, ale máme parkovanie zadarmo, chodí vláčik zadarmo takže to kompenzujeme pre obyvateľov. Ak zoberieme úver 800 tis. eur, tak hravo to zaplatíme z tržieb, ktoré zarobíme na Kurinci. To znamená, že ani cent nesiahneme na rozpočet mesta. Pokiaľ by sme robili ten priemyselný park, tak by sme tých 800 tis. eur museli dať do rozpočtu mesta, aby sme čerpali odtiaľ,“ poznamenal Šimko a dodal, že nateraz potrebuje súhlas od zastupiteľstva na projektovú dokumentáciu bazéna s vlnobitím, tobogánu a vodných atrakcií.

S týmto podaným návrhom sa niektorí poslanci nevedeli stotožniť. Podľa poslanca Viliama Vaša primátor predložil alternatívu s veľmi vysokým hazardom. „Tu riskujeme nielen naše kredity, ale aj kredity mesta a financie,“ povedal Vaš, podľa ktorého ide o dve úplne odlišné priority, kde na jednej strane je zábava a na druhej práca. Podľa poslanca Františka Auxta je veľmi nešťastne položená otázka, či budovať priemyselný park alebo Kurinec. „Porovnávame hrušky s jablkami. Určite je tam istá neistota, ale Kurinec nesmieme zastaviť,“ avizoval Auxt.

Podľa poslanca Ivana Hazuchu je i aquapark do istej miery priemyselný park, pokiaľ by ponúkal služby na dobrej úrovni. „Ale nemyslím si, že takýto druh bazénu by až tak zatraktívnil Kurinec. Vždy som za Kurinec zahlasoval, ale tu som na pochybách. A aby som sa vedel rozhodnúť, potreboval by som viac informácií aj z predošlých rokov, ale aj náklady na prevádzku a podobne,“ uviedol poslanec.

Do viac ako hodinovej diskusie sa zapojil aj poslanec Jozef Tóth. „Myslím si, že v Rimavskej Sobote skapal pes v strojárstve, poľnohospodárstve, priemysle a okrem obchodu tu hádam nejde nič. Jedine čo sa tu rozvíja je turizmus a pokiaľ ho nebudeme vedieť rozvíjať, tak padneme aj tam. Ja si myslím, že tých 800 tisíc sa nám do piatich rokov vráti. My nesmieme čakať na ďalšie roky, pretože nás predbehnú a budeme pozadu,“ povedal.

Hoci Šimkov návrh, ktorý poslancom predostrel v deň rokovania rozdelil mestský parlament na dva tábory a padol i názor na jeho stiahnutie, poslanci o ňom nakoniec predsa len hlasovali. S upraveným znením návrhu prišiel Vaš, v ktorom mestské zastupiteľstvo všetkými prítomnými 17-timi hlasmi schválilo zaradenie investičnej akcie „Výstavba bazéna s vlnobitím v rekreačnej oblasti Kurinec“ do rozpočtu mesta na rok 2018 s dovetkom, kde mestské zastupiteľstvo žiada primátora mesta zabezpečiť projektovú dokumentáciu pre stavebné konanie ako aj pripraviť štúdiu na budúce využitie priemyselného parku Sever pre rozpočtové obdobie 2019.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross