No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Poslanci odsúhlasili rozpočet aj zvýšenie daní, občania sa k slovu nedostali

rokovanie-mszRimavskosobotskí poslanci na koncoročnom slávnostnom rokovaní mestského zastupiteľstva odsúhlasili zvýšenie daní, poplatkov za smeti, rozpočet, plat primátora ako aj zámer výstavby nájomných bytov. V úvode rokovania chceli k avizovanému navyšovaniu daní vystúpiť zástupcovia Občianskeho združenia Naša Sobota, to im však primátor Jozef Šimko neumožnil, neskôr sa s nimi dohodol na inom neskoršom termíne. Poslanci po diskusii odsúhlasili navýšenie daní z nehnuteľností približne o 10 percent. Výnimku v navyšovaní navrhol poslanec Zoltán Cziprusz, keď navrhol nezvyšovať dane za priemyselné stavby pre podnikateľskú činnosť. Spolu s navýšením daní poslanci odsúhlasili aj zvýšenie poplatku za smeti z 13 na 17 eur. „Nie je to výmysel primátora, ani nikoho, je to spoločná dohoda obidvoch poslaneckých klubov aj s vedením mesta,“ povedal Šimko, podľa ktorého z financií zakúpia zberné nádoby na smeti ako aj potrebnú techniku pre Technické služby mesta. Podľa primátora od začiatku budúceho roka budú vyvážať TKO aj v obci Jesenské a od 1. júla budú TKO riešiť formou pyrolýzy a zariadením na spaľovanie odpadov. „Už je to dohodnuté,“ dodal Šimko.

Poslanci zároveň odsúhlasili navýšenie počtu výtlačkov mestských novín zo 7 tisíc na 9 tisíc kusov. Zámer ich vydávania odobrili poslanci na uplynulom rokovaní, s tým, že ich prehodnotia v polovici budúceho roka. Dôvodom navýšenia počtu kusov bolo, že nie všetky domácnosti dostali prvé výtlačky. Súčasťou rokovania poslanci v neprítomnosti primátora  odsúhlasili aj výšku jeho platu (kvôli zmene v priemernej mesačnej mzda zamestnanca v národnom hospodárstve-pozn.red.). Podobne ako minulý rok mu zákonom stanovený základný plat zvýšili o 30 percent na celkovú sumu vo výške viac ako 3 200 eur.

Rimavskosobotská samospráva bude podľa prijatého rozpočtu budúci rok hospodáriť s prebytkovým rozpočtom vo výške približne 385 tis. eur a s príjmami približne 13 420 tis. eur. Poslanci počas diskusie v návrhoch navýšili financie na chodník v Bakte a Sobôtke, na návrh poslanca Štefana Baláža výmenu vchodových dverí na Dome kultúry, neprešiel návrh Erika Klauberta navýšiť peniaze pre mladých futbalistov, ktorí už hrajú I. ligu. Dotácie na šport boli odsúhlasené v nezmenenej výške 140 tis. eur. Mesto vykryje aj stratu z roku 2015 na mestskú hromadnú dopravu vo výške 215 tis. eur a zainvestuje do propagácie Kurinca vysielaním v živej panoráme za takmer 6 tis. eur. Dotácie z mestského rozpočtu po 3 tis. eur dostane napríklad aj rímskokatolícka cirkev, evanjelický cirkevný zbor a reformovaná kresťanská cirkev.

Záverom rokovania chcela pred poslancami ozrejmiť situáciu so spreneverou a chýbajúcimi financiami na mestskom úrade už teraz bývalá zamestnankyňa úradu Aneta Vargicová. S návrhom, aby vystúpila prišiel poslanec Ivan Hazucha. Podľa primátora však nebol dôvod na jej vystúpenie. „Orgány činné v trestnom konaní rozhodnú,“ povedal primátor Šimko, podľa ktorého by sa nemala predlžovať slávnostná schôdza. Takmer polovica zástupcov občanov sa v hlasovaní za vystúpenie Vargicovej zdržala a návrh neprešiel. Za hlasovalo 9 poslancov, proti bol jeden a zdržali sa ôsmi.
Podľa poslanca Ivana Hazuchu sa im nikdy nestalo, aby neumožnili na niekoľko minút vystúpiť niektorému občanovi. Preto sa mu podľa jeho slov zdá nanajvýš divné, že napríklad o vystúpení takej významnej skupiny, ako je OZ Naša Sobota, nemali ani možnosť hlasovať, pritom je to združenie, ktoré sa angažuje v mnohých akciách či návrhoch zákonov úľav pre znevýhodnené regióny.

Jednotlivým témam sa budeme venovať.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross