No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Poplatok za smeti a dane z nehnuteľností sa majú zvýšiť, poslanci rozhodnú o koľko

zupny-dom-rsRimavskosobotská samospráva, ktorá približne pred dvomi rokmi prevzala vývoz smetí spod súkromnej spoločnosti pod svoju správu a vyváža ich na prekúpených autách zo zahraničia, má v pláne zvýšiť poplatky za tuhý komunálny odpad. Vedenie mesta vtedy deklarovalo úsporu financií a poplatky boli znížené z 20 eur na 17, poslanci však časom cenu za vývoz smetí odsúhlasili až na hranicu 13 eur.Podľa nového návrhu by poplatok mohol byť zvýšený až o päť eur. „Vyššie nad túto sumu podľa zákona už nemôžeme ísť,“ uviedol pre Rimava.sk viceprimátor Rimavskej Soboty Ladislav Rigó, podľa ktorého je suma 18 eur zatiaľ len predbežná. „Do termínu mestského zastupiteľstva zasadnú ešte predsedovia poslaneckých klubov a ako sa dohodnú, tak by to malo byť udobrené,“ priblížil viceprimátor.

Ako ďalej poznamenal vyzbierané finančné prostriedky môže samospráva použiť len na zabezpečenie odvozu tuhého komunálneho odpadu.

Podľa jeho slov chcú obnoviť strojový park Technických služieb mesta ako aj kúpiť približne štyristo kusov veľkokapacitných kontajnerov, ktoré mesto momentálne má v prenájme od spoločnosti Brantner. „Ďalším dôvodom je aj platnosť nového zákona o biologicky rozložiteľných odpadoch, ktorý by mal nadobudnúť platnosť od 1. januára 2016,“ dodal Rigó, podľa ktorého mesto za odvoz nemá žiadne nedoplatky, ale s terajšou sumou nedokážu zrealizovať žiadne investičné zámery. „Preto súhlasím s tým, aby to bolo trochu navýšené. Momentálne sme na treťom mieste v rámci Slovenska čo sa týka sadzby za komunálny odpad,“ priblížil Rigó.

So zvýšením poplatku súhlasí aj poslanec a predseda finančnej komisie Mikuláš Csirmaz. „Nie som proti navyšovaniu, len enormné znižovanie, čo bolo pred pár rokmi treba trošku opraviť,“ povedal pre Rimava.sk Csirmaz, ktorý sa ďalej k tejto veci, pokiaľ to nie je prerokované, nechcel vyjadrovať. Poslanec Tomáš Sliva rovnako súhlasí so zvýšením poplatku. „Aby sme mali zdroje na investície je potrebné zvýšiť poplatok za komunálny odpad,“ dodal.

V minulom volebnom období bolo zníženie podľa poslanca Štefana Baláža úletom. „Z terajšieho poplatku žiaden zisk nie je a niektoré veci sa musia z iných kapitol presúvať u TSM nakoľko je potrebná obnova vozového parku,“ ozrejmil poslanec, podľa ktorého TSM majú zastaralé autá, ktoré vyžadujú investície do ich opráv. „Toto v minulom volebnom období vyčítali niektorí poslanci, že načo kupovať staré vraky. Vtedajší poslanci prízvukovali, aby sa zobral úver a kúpilo sa radšej nové auto, ktoré nám vydrží 10-15 rokov,“ pripomenul Baláž.

„Chápeme keď sa poplatok zvýši, ale o nejaké rozumné percento. Za môj klub a za našich členov Smeru je pravdepodobné, že sa zdržíme hlasovania, ale dáme voľnosť. Tí, ktorí chcú toto podporiť môžu,“ avizoval poslanec Ivan Hazucha.

Podľa neho sa tieto „nepopulárne veci“ robia na začiatku volebného obdobia, keď volič má možnosť ešte zabudnúť. „A pán primátor chce toto využiť,“ podotkol poslanec a dodal, že ak sa to občanom dobre podá, že z vyzbieraných financií sa nakúpia stroje, tak podľa neho to príjmu.

Technické služby mesta podľa Hazuchu na odpad istým spôsobom doplácajú. „Ale smeti majú mať samostatné cenisko, to znamená, že majú svoje vlastné zdroje – príjem, výdaj, zamestnancov, stroje - a tak by mali fungovať. A keď subjektu finančné prostriedky nevychádzajú, nemal by si pomáhať tak, že na nákup použije iné zdroje. Máme silný dojem, že teraz to nevychádza a týmto to pán primátor potvrdil, keď chce zvýšiť poplatok,“ dodal na záver Hazucha.

Poslanci prerokujú aj návrh na zvýšenie daní z nehnuteľností

Súčasťou návrhu bude aj zvyšovanie daní z nehnuteľností, ktoré by sa v priemere mali zvýšiť približne o 10 percent (napríklad sadzba dane za stavby na ostatné podnikanie sa zvýši z 1,900 na 2,100 eur/m2 a za byty z 0,199 na 0,220 eur/m2). Samospráva počíta, že do mestskej kasy takto pribudne takmer stotisíc eur. Podľa poslanca Slivu vyzbierané finančné prostriedky z daní sa použijú na rozvoj mesta. „Je to nepopulárne opatrenie, keď sa zvyšujú akékoľvek dane,“ tvrdí poslanec Baláž a dodal, že to zrejme najviac pocítia dôchodcovia s nízkymi príjmami. „Mesto je zaťažené úvermi a treba to z niečoho splácať,“ hovorí poslanec, podľa ktorého už veľmi nie je čo predávať a peniaze treba nejako získať.

Rokovanie poslancov mestského zastupiteľstva je naplánované na utorok, 15. decembra, v zasadacej miestnosti bývalého Župného domu.

Zdroj: Rimava.sk

Súvisiace články
R. SOBOTA: Za vývoz smetí zaplatia občania o štyri eurá menej
Samospráva bude nedoplatky za smeti vymáhať samostatným oddelením
R. SOBOTA: Technické služby budú vyvážať smeti aj v Ožďanoch
Pokazené smetiarske auto TSM po mesiaci opravili


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross