No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Poslanci schválili zvýšenie príspevku na pohreb. Od roku 2027 stúpne o 50 eur

13. júla 2026 | | | |  | 

Príspevok na pohreb sa od začiatku roka 2027 zvýši zo súčasných 200 na 250 eur. Vyplýva to z novely zákona o príspevku na pohreb, ktorú schválili poslanci Národnej rady SR. Návrh predložila Slovenská národná strana (SNS) s cieľom reagovať na rastúce náklady spojené so zabezpečením pohrebu.

Podľa predkladateľov už súčasná výška príspevku nezodpovedá reálnym cenám pohrebných služieb. Náklady na pohreb sa podľa dostupných údajov na Slovensku najčastejšie pohybujú v rozmedzí od 1 000 do 3 000 eur.

Článok pokračuje pod reklamou


ona je pokračujúci rast cien pohrebných služieb a ďalších výdavkov spojených so zabezpečením pohrebu, v dôsledku čoho súčasná suma príspevku prestala zodpovedať reálnym nákladom,“ uviedli predkladatelia v dôvodovej správe.

Podľa nich súčasný príspevok vo výške 200 eur pokrýva len malú časť celkových nákladov. „Príspevok vo výške 200 eur tak v súčasnosti nepokrýva ani 30 percent týchto nákladov,“ argumentovali.

Pri obhajobe návrhu poslanci SNS poukázali aj na situáciu v okolitých krajinách. V Českej republike je pohrebné stanovené na 5 000 českých korún, zatiaľ čo v Poľsku sa od januára tohto roka zvýšilo na 7 000 zlotých, čo predstavuje takmer tisíc eur.

„Zo súčasného porovnania vyplýva, že slovenská právna úprava zostáva vo vzťahu k porovnateľným štátom regiónu nižšia a len v obmedzenej miere odráža skutočné náklady spojené s pohrebom,“ uviedli predkladatelia.

Národniari pôvodne navrhovali zvýšenie príspevku až na 500 eur. Počas legislatívneho procesu však predložili pozmeňujúci návrh, ktorým výslednú sumu znížili na 250 eur.

„Úprava zachováva základný sociálny účel návrhu zákona, teda posilnenie pomoci pozostalým pri úhrade výdavkov spojených so zabezpečením pohrebu, zároveň však predstavuje rozpočtovo primeranejšie riešenie,“ zdôvodnili zmenu.

Novela zákona nadobudne účinnosť 1. januára 2027. Pozostalí si tak po novom budú môcť uplatniť príspevok na pohreb vo výške 250 eur namiesto doterajších 200 eur.


Zdroj titulnej ilustrácie: envato.com


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross