No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Poslanci vyhoveli protestom prokuratúry, VZN o alkohole a pyrotechnike však zatiaľ nezrušili

Poslanci rimavskosobotského mestského zastupiteľstva vyhoveli protestom prokuratúry proti dvom všeobecne záväzným nariadeniam (VZN) mesta, ktoré sa týkajú pitia alkoholu na verejnosti a zábavnej pyrotechniky. VZN, ktoré sú v rozpore s právnymi predpismi, však zatiaľ nezrušili. Zaoberať sa nimi majú na októbrovom zasadnutí.

Ako Rimava.sk informovala, okresná prokuratúra dostala podnet na preskúmanie nariadení a konštatovala, že sú v  v rozpore so zákonom. Podobné podnety rozposlal Dolnokubínčan Pavol Pachník aj na ďalšie prokuratúry na Slovensku, s tým, že samosprávy prekračujú rámec zákona. Mestá v posledných týždňoch sporné nariadenia rušia.

Prednosta mestského úradu Štefan Szántó na tohtotýždňovom mimoriadnom rokovaní zastupiteľstva pred poslancami uviedol, že občiansky aktivista robí ľuďom „medvediu“ službu. Podľa jeho slov by sa mal zmeniť zákon. Poslancom navrhol, aby sa všeobecne záväznými nariadeniami zaoberali v októbri, aby tak získali čas. Ak by podľa neho VZN hneď zrušili, mestská polícia nemôže konať.  Ako podotkol poslanec Štefan Baláž, touto problematikou sa bude musieť zaoberať aj parlament, keďže ide o celoslovenský problém.

Nariadenia sa na prokuratúru dostali aj v iných mestách v banskobystrickom kraji, v Lučenci, Banskej Bystrici, Žiari nad Hronom či Banskej Štiavnici. Podľa vyjadrenia hovorcu krajskej prokuratúry Ivana Vozára najčastejšími dôvodmi podania protestu prokurátora bolo to, že mestá obmedzili požívanie alkoholických nápojov na verejných priestranstvách nad rámec zákona, zaviedli neprípustné výnimky, ktoré zasiahli do rovnoprávnosti jednotlivých subjektov alebo zaviedli priestupky nad rámec zákona.

Rimavskosobotskí poslanci uznesením vyhoveli protestu prokurátora, VZN však zatiaľ nezrušili. Podľa zákona, ak orgán verejnej správy protestu prokurátora vyhovie, je povinný bez zbytočného odkladu, najneskôr do 90 dní od doručenia protestu nezákonný predpis zrušiť alebo ho nahradiť takým, ktorý bude v súlade so zákonom.

Rimava.sk sa s otázkou, či bol postup samosprávy v poriadku, obrátila aj na prokuratúru. Tá však zatiaľ nemá informácie o rozhodnutí poslancov. „Okresná prokuratúra Rimavská Sobota zatiaľ nebola informovaná o tom, ako rozhodlo 15.augusta  mestské zastupiteľstvo o protestoch, ktoré boli podané proti jeho VZN,“ uviedol Roman Krúpa, zástupca hovorcu Krajskej prokuratúry Banská Bystrica.

Zdroj: Rimava.sk


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross