No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Poslanci zasadnú aj počas prázdnin, stihli prerokovať iba pár bodov

26. júna 2019 | |  | 

Poslanci mestského zastupiteľstva v Rimavskej Sobote svoje posledné, ale nedokončené, predprázdninové verejné rokovanie prenesú aj na začiatok letných prázdnin. Počas uplynulého zasadnutia stihli prerokovať iba pár bodov. Tie ďalšie prediskutujú vo štvrtok 4. júla o 14:00 hod. na rovnakom mieste, v zasadacej miestnosti bývalého Župného domu na Námestí M. Tompu.

Úvod rokovania patril majetkovoprávnym otázkam. Pri nich ale museli ísť na to „jednoducho“, nakoľko v sále nebol dostatočný počet poslancov. Ten sa týkal bodov uvedených ako hodných osobitného zreteľa, kde je podľa zákona pre schválenie potrebná trojpätinová väčšina všetkých poslancov. Neskôr po príchode ďalších členov mestského parlamentu prerokovali aj ostatné body.

Na rad sa potom dostala architektonická súťaž futbalového štadióna, na ktorú by mestu mohol prispieť Slovenský futbalový zväz (SFZ), a to sumou 750 tis. eur. Témou rekonštrukcie štadióna sa zastupiteľstvo zaoberalo aj na uplynulom rokovaní, vtedy ale podľa niektorých poslancov bolo okolo tejto investície veľa nejasností a poverilo mesto vypracovať štúdiu i s predbežným investičným nákladom. Túto štúdiu poslanci dostali tesne pred uplynulým rokovaním a nevedeli si ju podrobne naštudovať. Okrem tejto pripomienky zástupcov občanov podľa poslanca Romana Vaľa štúdia nerešpektuje územný plán zóny v danej lokalite. Ako ozrejmil, na mieste terajších tenisových kurtov pri futbalovom štadióne sa počíta s výstavbou veľkokapacitných parkovísk. „Čo bude s kurtami? Táto investícia na preloženie nesúvisí s investíciou do infraštruktúry futbalového štadiónu,“ avizoval s tým, že tréningové ihrisko zasahuje katastrom do Mestskej záhrady i cyklocesty. „Možno je to chyba, ale takto to nemôže byť,“ podotkol. Podľa jeho slov rovnako zo štúdie nevedia aké sú celkové náklady, teda nielen investícia spojená s rekonštrukciou futbalového štadióna, ale aj súvisiacich nákladov. Rovnako ako on aj ďalší poslanci vytýkal vedeniu mesta, že o tejto potenciálnej investícii už samospráva vedela už na jar tohto roka, pričom sa po prvý raz ju pred zastupiteľstvo vedenie predložilo v máji. „Tlačíte nás k múru, aby sme nedokázali kvalifikovane a odborne rozhodnúť,“ povedal Vaľo s tým, že o investíciu majú záujem, ale musia vedieť celkové náklady. Podľa prednostu Štefana Szántóa sa táto vec preto nepredložila skôr pred poslancov, pretože prebiehali rokovania so SFZ o podmienkach a financiách ohľadom investície.

K plánovaným parkoviskám sa vyjadril primátor Jozef Šimko. Podľa jeho slov mesto plánuje vystavať nové tenisové kurty oproti plavárni. „Chceme ich vybudovať za plot pri plavárni. Tam som plánoval vybudovať štyri tenisové kurty,“ poznamenal a dodal, že ihrisko nezasahuje do Mestskej záhrady. Ako pokračoval, zo strany SFZ ide už o šibeničný termín. „Buď investíciu od SFZ odsúhlasíte alebo nie,“ podotkol.

Na záver dlhej diskusie poslanci odsúhlasili návrh Vaľa, v ktorom zastupiteľstvo poverilo mestský úrad dopracovaním materiálov súvisiacich s architektonickou štúdiou rekonštrukcie štadióna ako aj dopracovanie investičných nákladov. „Práve ste odkopli od mesta 750 tis. eur,“ povedal na záver tohto bodu Šimko, keďže SFZ chcelo konečné vyjadrenie, či samospráva schváli alebo neschváli túto investíciu.

Ďalší bod, ktorým sa poslanci zaoberali, bola koncepcia rozvoja MŠK v Rimavskej Sobote. K tomuto bodu malo byť medzi zvolané i mimoriadne rokovanie, kde sa mali zaoberať aj prihlásením alebo neprihlásením A mužstva do 3. ligy. Predložil ju konateľ MŠK Miroslav Bitala. Ako odznelo na rokovaní, v MŠK je celkovo 279 aktívnych hráčov v mládežníckych kategóriách a 16 hráčov v mužských kategóriách, pričom v rámci klubu pracuje 67 ľudí. Podľa jeho slov od roku 2016 stúpa počet futbalistov. „Je to vidieť na registrácii jednotlivých klubov a oddielov,“ poznamenal. V rámci svojho výstupu však spomenul aj zvýšené finančné náklady. „Pokiaľ sa tohto bodu týka, tak požadujeme navýšenie,“ podotkol s tým, že ide o navýšenie nákladov na cestovné pre rozhodcov či uhradenie pokuty od SFZ, ktorú zapríčinili bývalí hráči.

Po vystúpení Bitalu reagoval poslanec Vaľo, podľa ktorého sa z danej správy dozvedel ako MŠK funguje a nie ako má fungovať. „Nie je to koncepcia, ktorú sme požadovali a ktorá by riešila fungovanie MŠK ako autonómneho subjektu,“ povedal. Podľa Bitalu však ide o koncepciu, ktorá rieši vývoj hráča od jeho útleho veku až dospelosť ako aj potrebné vybavenie a podobne. V rámci diskusie sa ďalší poslanci pýtali ako to je s prihlásením mužstva do 3. ligy. Podľa konateľa je mužstvo prihlásené, nakoľko ich tlačil termín, ale je možnosť sa ešte odhlásiť a prihlásiť do nižšej ligy. Avšak ak by mužstvo hralo v 3. lige, MŠK na zápis potrebuje 18 900 eur. „Máme na to peniaze,“ pýtal sa poslanec Jaroslav Matzenauer s tým, že v druhej zmene rozpočtu nevidel túto položku pre MŠK. „Uvedomte si jednu vec. Buď sa peniaze pridajú alebo sa neprihlási futbal do 3. ligy,“ povedal primátor. Po ďalšej dlhšej diskusii poslanci zobrali na vedomie koncepciu rozvoja MŠK ako aj schválili potrebné financie vo výške 18 900 eur pre MŠK do druhej zmeny rozpočtu.

Tretím bodom rokovania bolo potvrdenie uznesenia týkajúce sa predaja dreva na pni, ktoré primátor nepodpísal. Ako Šimko ozrejmil, dôvodom nepodpísania, na ktorý poukázali aj niektorí poslanci bolo, že sa verejná-obchodná súťaž neobjavila v novinách s celoslovenskou pôsobnosťou. Zástupcovia občanov veto primátora neprelomili a tak sa súťaž, ale s inými podmienkami, zopakuje. Po novom sa namiesto 7 tisíc metrov kubických dreva bude predávať 3 500 kubíkov dreva za 65 eur na meter kubický. „Pretože 7 tisíc kubíkov do konca roka už nie je možné vyrúbať,“ podotkol Šimko.

Posledným bodom bol záverečný účet mesta. Ako primátor avizoval, za rok 2018 je účet mesta prebytkový, a to vo výške viac ako 167 tis. eur. „Dovolím si povedať, že máloktoré mesto dokázalo tak hospodáriť ako sme hospodárili my,“ poznamenal Šimko. Podľa Vaľa sa nie je až tak čím chváliť. „Napríklad Lučenec, ten hospodáril s prebytkom 1,2 mil. eur. Niekoľkonásobne boli úspešnejší ako Rimavská Sobota. Investície vidieť v Lučenci na obnovených verejných budovách, škôl, komunikáciách,“ ozrejmil s tým, že susedná samospráva ide prebytok investovať rozumne. Zatiaľ čo Rimavská Sobota podľa jeho slov prebytok využije na hasenie problémov či na extrémne predražené stavby akou bola aj rekonštrukcia námestia pri Pošte.

Táto poznámka ako aj ďalšie od iných poslancov strhla búrlivejšiu diskusiu medzi niektorými zástupcami občanov a primátorom. Ten sa vyjadril, že s ním i poslancami klubu Odvážme sa zrýchliť sa diskutovať nedá. Vaľo mu oponoval, že s primátorom sa diskutuje veľmi ťažko, ale snaží sa o to. „Treba ťahať na spoločný povraz. Aj keď sa v niektorých veciach nezhodneme, tak treba prísť na gremiálku, mestskú radu,“ uviedol poslanec, podľa ktorého primátor nemá záujem o reálny rozvoj mesta, čo odzrkadľujú aj niektoré na poslednú možnú chvíľu predložené materiály na rokovanie. Po výmene názorov mestské zastupiteľstvo zobralo na vedomie záverečný účet mesta. Ďalšími bodmi sa budú zaoberať v rámci pokračujúceho mestského zastupiteľstva vo štvrtok 4. júla.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross