No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Použité testy sú biologickým odpadom. Ide o nadregionálny problém

18. decembra 2020 | |  | 

Antigénové testy v bežnom odpade v Rimavskej Sobote pobúrili verejnosť. Rozprúdili však aj debatu o tom, kam s použitými testami z testovania, ktoré neorganizuje odberové miesto.

Desiatky použitých testov našli tento mesiac v spoločnosti Brantner Gemer, pochádzali z vývozu smetí v Rimavskej Sobote. Podľa avizovaných informácií boli medzi nimi aj pozitívne testy a podľa zástupcov spoločnosti tak ide o veľkú nezodpovednosť niektorých obyvateľov, ktorí ich vyhodili. Zneškodňovanie biologického odpadu má pritom prebiehať v réžii na to oprávnenej organizácie, za čo sa platí. Prípad je už v rukách polície.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva a nemocnica vykonávajú pravidelné testovanie a majú zazmluvneného odberateľa na zneškodňovanie použitých testov. Informáciu pre Rimava.sk potvrdili ich zástupcovia. Ako ďalej uviedla pre Rimava.sk Tatiana Majanová, zástupkyňa regionálneho hygienika miestneho RÚVZ Rimavská Sobota, je to problém a treba to vyriešiť a zastrešiť. "Ide o nadregionálny problém," pripomenula Majanová a dodala, že nie je doriešené, kam majú ľudia odovzdať svoj test po použití.

Článok pokračuje pod reklamou



"Obsahuje biologický materiál, ide tak o biologický odpad, rovnako ako v nemocnici, keď sa použije tampón či striekačka," vysvetlila. Zároveň poukázala na to, že každá ambulancia má zmluvy na odpad, k testom má prístup však aj verejnosť, ktorá si ho môže zakúpiť v lekárni – súkromne. Pri takomto súkromnom testovaní poukazuje Majanová aj na problém s následným dohľadávaním kontaktov a ich evidenciou. Pripomenula, že v prípade pozitívneho testu treba postupovať podľa nariadení ÚVZ SR. Viac informácií nájdete tu.

Zamedziť prístupu nepovolaným osobám

Podmienky nakladania s nebezpečným odpadom v zdravotníckych zariadeniach však stanovuje vyhláška a postup je prísnejší. Ako ďalej pre Rimava.sk priblížil Marek Eliáš z odboru komunikácie Úradu verejného zdravotníctva, biologicky kontaminovaný odpad sa skladuje vo vyhradenom priestore najviac sedem dní, v priestore vybavenom chladiacim zariadením najviac 14 dní, o čom sa vedie písomná evidencia. "Biologicky kontaminovaný odpad sa môže skladovať aj zmrazovaním najviac na tri mesiace," uviedol. Nebezpečný odpad sa podľa jeho slov ukladá do oddelených, uzatvárateľných, nepriepustných a mechanicky odolných, podľa možnosti spáliteľných nádob alebo do uzatvárateľných plastikových vakov na jednorazové použitie.

"Triedenie zhromaždeného odpadu sa zabezpečí tak, aby nedochádzalo k jeho zneužitiu, odcudzeniu a aby k nemu nemali prístup nepovolané osoby, zvieratá a hmyz. S odpadom sa zaobchádza tak, aby neprišlo k porušeniu jeho obalu," upozorňuje Eliáš.

Ministerstvo životného prostredia odporúča

Ministerstvo zdravotníctva nám s touto otázkou, kam s takýmto odpadom v prípade verejnosti, odporučilo obrátiť sa na Úrad verejného zdravotníctva. Tí zase v súvislosti s nakladaním odpadu na ministerstvo životného prostredia. "V prípade biologického odpadu z AG testov, ktorý vzniká občanom v domácnosti, postupuje rovnako, ako pri nakladaní s rúškami, rukavicami, respirátormi, či vreckovkami," uviedli pre Rimava.sk na odbore komunikácie ministerstva životného prostredia. Podľa odporúčaní tohto ministerstva treba použité ochranné prostriedky dať do plastovej tašky alebo vreca a pevne uzavrieť.
• Vrece či tašku treba vyhodiť do nevytriedeného komunálneho odpadu (čierny kontajner)
• Použité ochranné prostriedky v žiadnom prípade nepatria do triedeného odpadu
• Samozrejme, je potrebné umyť si ruky a postupovať podľa všetkých hygienických pravidiel

Ako to funguje v rimavskosobotskej nemocnici?

"Použité testy, rukavice či odberné špachtle nemocnica likviduje v režime nebezpečných odpadov v zmysle zákona. Zhromažďuje sa v skladoch nebezpečného odpadu. Na jeho likvidáciu je teda stanovený presný postup a vedie sa evidencia," priblížila pre Rimava.sk komunikačná špecialistka siete nemocníc Svet zdravia Jana Fedáková. Podľa jej slov nemocnica v Rimavskej Sobote týždenne vyprodukuje asi 900 kilogramov takéhoto odpadu, ktorý sa prepravuje priamo do spaľovne, zber a prepravu zabezpečuje oprávnená organizácia.

V súvislosti s nájdenými testami uviedla, že obaly z nájdeného odpadu pochádzajú od iného výrobcu, než ktoré využíva nemocnica. "A aj odpad je označený iným spôsobom," podotkla s tým, že napriek tomu, personálu opätovne pripomínajú pravidlá, ako nakladať s nebezpečným odpadom.

Zdroj: Rimava.sk

V odpade z R. Soboty našli pozitívne testy na COVID-19

Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross