No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Povinné očkovanie je možné zaviesť, vyhlásil premiér Eduard Heger

26. januára 2022 | |  | 
Reprofoto: Denník SME

Povinné očkovanie je možné zaviesť. Vyplýva to z analýzy, ktorú dnes predstavil premiér Eduard Heger. Dodal mu ju minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský v súčinnosti s ministerkou spravodlivosti Máriou Kolíkovou.

„Na základe analýzy môžeme povedať, že povinné očkovanie proti ochoreniu covid-19 je legitímnym nástrojom štátu s cieľom ochrany verejného zdravia,“ povedal dnes pred rokovaním vlády Eduard Heger. Ako ďalej dodal, v analýze sa jasne uvádza, že vakcíny proti covidu sú bezpečné, zabraňujú šíreniu ochorenia a znižujú riziko hospitalizácie a smrti.

Článok pokračuje pod reklamou


Podľa Hegera z analýzy vyplýva, že povinné očkovanie je možné zaviesť štyrmi spôsobmi. Prvým je novelizácia vyhlášky ministerstva zdravotníctva, ďalej prostredníctvom novelizácie vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR alebo regionálneho úradu verejného zdravotníctva. „Tretí spôsob je novelizáciou zákona o ochrane verejného zdravia a štvrtý je samostatný zákon,“ dodal premiér.

K téme prispel aj svojím vlastným názorom. Ak sa podľa Hegera opäť objaví variant koronavírusu, ktorý by dostával ľudí do nemocníc, tak vtedy môžu uvažovať o povinnom očkovaní. To bolo podľa neho rozhodujúcim faktorom. „Nemocnice nám zaplňovali najmä ľudia vo vekovej kategórii 60+. To bolo v čase, keď delta na Slovensku úradovala,“ vysvetlil s tým, že aktuálne očakávajú, akým spôsobom hospitalizáciu ovplyvní variant omikron.

„Zatiaľ nemáme na to dostatočné dáta,“ dodal s tým, že musia počkať na odznenie vlny. Variant omikron sa podľa jeho slov šíri rýchlo, no u nezaočkovaných je o 25 percent nižšie riziko hospitalizácie. Čo podľa neho stále nie je veľa. „Naďalej je veľmi dôležité byť veľmi dôsledný v sledovaní dát a podľa toho prispôsobiť rozhodovanie,“ zhodnotil a pripomenul, že u zaočkovaných je toto riziko výrazne nižšie, čo potvrdzuje opodstatnenosť očkovania.

 „V tejto chvíli je kľúčové počkať si na to, ako odznie omikron a vyhodnotiť tieto dáta a na základe toho budeme vedieť určiť aj to, akú imunitnú úroveň máme v populácii a čo môžeme očakávať ďalej,“ vyjadril sa s tým, že analýza bude ešte predmetom diskusie.

Článok pokračuje pod reklamou


V nemocniciach je 1 505 pacientov s ochorením covid-19

Podľa informácií ministerstva zdravotníctva pribudlo za včerajší deň 13 840 ľudí s pozitívnym PCR testom, takmer 63 percent nebolo zaočkovaných. "Pozitívny antigénový test malo 1 642 osôb, viac ako 61 percent z nich nemá očkovanie," dodala Zuzana Eliášová, hovorkyňa rezortu zdravotníctva.

V nemocniciach je podľa jej slov 1 505 pacientov s covid-19, na JIS a OAIM je 300 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 148 osôb. "Viac ako 81 percent z hospitalizovaných pacientov nie je zaočkovaných, alebo má len jednu dávku očkovacej látky," dodala.

Tretiu dávku dostalo včera podľa dát ministerstva zdravotníctva 8 519 osôb (spolu 1 429 115), druhú dávku očkovacej látky dostalo 3 217 ľudí (spolu 2 646 860) a prvú dávku vakcíny dostalo včera 1053 osôb (spolu 2 791 225).


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross