No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Pre nedostatok pitnej vody začali v regióne opäť s vŕtaním. Idú do hĺbky, v akej ešte neboli

Pre nedostatok pitnej vody, najmä počas pretrvávajúceho sucha začali v regióne Rimavskej kotliny s hydrogeologickými vrtmi. V lokalitách, kde majú obyvatelia plytké, niekedy len desaťmetrové studne využívajú hĺbkové vrty. Takéto hlboké vrty tu ešte doteraz nerobili, majú viac ako sto metrov. Počas tohto leta by ich pracovníci Štátneho geologického ústavu Doinýza Štúra mali absolvovať viac ako 20. Lokalitu si vybrali aj preto, lebo táto oblasť je na Slovensku najmenej bohatá na zdroje podzemných vôd. Podľa geológa Petra Malíka zo Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra, ide o štyri takéto lokality. „Väčšinou sa z nich veľké množstvo vody nepodarilo dostať, ale na druhej strane, také hlboké vrty, aké teraz máme možnosť robiť, sa tu doteraz nerobili. Tak dúfame, že predsa len nejaký výsledok mať budeme," priblížil Malík. 

V okrese Rimavská Sobota je z vyše 100 obcí a troch miest bez verejného vodovodu približne 40 percent obcí. Ak aj niekde vodu v studniach majú, podľa rozborov nevyhovuje bežnému používaniu. Ak chcú nezávadnú pitnú vodu, musia si ju chodiť prefiltrovať na obecných úradoch alebo kupovať v obchode. Iniciatívu vrtov vítajú viacerí zástupcovia z regiónu. Podľa Jána Lichanca, starostu obce Orávka, ktorý je zároveň predseda mikroregiónu Dolný Gemer v ich okolí nemajú vodovod či pitnú vodu asi dve tretiny obcí.  „Obyvateľom by sme však veľmi radi pomohli a aj do menších obcí zaviedli vodovod. Podobne sú na tom aj susedné mikroregióny v okolí Teplého Vrchu, Veľkého Blhu či Valíc,” priblížil pre Rimava.sk Lichanec. V ich prípade vodovod nemajú okrem Orávky ani v Bottove, Martinovej, Janiciach, Chrámci či Dubovci. „Najbližšie je vodovod v Rimavskej Seči a v kúpeľnej obci Číž,” dodal predseda mikroregiónu Dolný Gemer.

Podľa geológa v tejto lokalite bol v zásobovaní obyvateľstva v Rimavskej kotline vždy problém. „Ale posledné dva roky, ktoré so sebou priniesli veľmi dlhé a suché letá priniesli aj pokles hladín. Až taký, že niektoré obce, ktoré sa spoliehali na plytké studne museli vyhlásiť núdzový stav,” dodal Malík. Ak by podľa neho niektoré z týchto vrtov boli úspešné, mohli by poskytnúť základný vodárenský zdroj pre komunity, ktoré v týchto obciach žijú. Zároveň skonštatoval, že výstavba nového niekoľkokilometrového vodovodu z centrálnych rozvodov je pre obce finančne náročná, ako aj vodárenské spoločnosti neefektívna.  

Geológovia podľa jeho slov z minulosti evidujú v Rimavskej kotline približne 400 vrtov, ale väčšina z nich je plytkých, asi iba do 10 metrovej hĺbky. „Pôjde vždy o dvojičky o hĺbke 100 až 150 metrov. Budeme overovať tieto lokality, či sú v takejto hĺbke horniny vrtateľné,” skonštatoval Malík a dodal, že do konca leta by chceli splniť svoj plán aby mohli s určitosťou informovať o výsledkoch. Voda sa podľa jeho slov pri vŕtaní prejaví až neskôr,” ubezpečil zo skúseností. Pracovníci potom zisťujú zdroje čerpadlom a v prípade úspechu overujú výdatnosť a kvalitu podzemnej vody aj viac ako tri týždne. 

Téme sa budeme venovať.

KLENOVEC: Miestne vodovody v lete vysychajú, na verejný by chceli pripojiť asi 2OO obyvateľov

Zdroj: Rimava.sk 


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross