No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Predbežné škody na Krásnej Hôrke vyčíslili na osem miliónov eur, hrad dočasne prekryjú

20. marca 2012 |  | 

Zbierkové predmety z požiarom poškodeného hradu Krásna Hôrka sú odvezené a uložené v depozitoch - časť v múzeu v Betliari a časť v Slovenskom technickom múzeu v Košiciach. Ako na dnešnej tlačovej besede priblížil záchranné práce na stredovekom hrade minister kultúry Daniel Krajcer, niektoré významné pamiatky, ako napríklad historická pec, dvere a zárubne ostávajú v hradnom areáli, ale sú zabezpečené a chránené. Pracuje sa na nádvoriach, ktoré sú už vyčistené a začal aj sa archeologický výskum. Statik ukončuje práce na odbornej správe a pripravuje sa dokumentácia a konkrétne kroky na dočasné prekrytie hradu, aby sa predišlo ďalším škodám, opísal aktuálny stav šéf rezortu kultúry.

Strecha najkrajšieho stredovekého hradu zo 14. storočia na Slovensku zhorela v sobotu 10. marca popoludní. Napriek snahe hasičov zhoreli všetky strechy vrátane interiéru horného gotického hradu. Z vyhoreného hradu Krásna Hôrka začali v utorok 13. marca sťahovať exponáty. Pred ohňom sa podarilo uchrániť väčšinu interiérov a 90 percent pamiatok, no straty sú aj tak nesmierne. Ako ďalej na dnešnej tlačovej besede povedal generálny riaditeľ Slovenského národného múzea (SNM) Rastislav Púdelka, "nás teší, že sa podarilo zachrániť naozaj zbierky, ktoré sú ucelené Andrássyovské zbierky, ktoré sú významné nielen pre Slovensko, ale pre celú Európu". V súčasnosti čaká SNM na posudok statika a hneď, ako bude známe vyjadrenie odborníkov na stavebné práce, začne sa robiť dočasné prekrytie. Podľa krajského pamiatkového úradu v Košiciach musí byť hrad prekrytý do 60 dní.

Minister kultúry Daniel Krajcer sa v minulých dňoch vyjadril, že aspoň čiastočnú obnovu hradu Krásna Hôrka predpokladá v priebehu niekoľkých mesiacov. Minister kultúry pripomenul, že rezort má poistnú zmluvu, ktorá sa vzťahuje na tieto objekty a aj na takéto udalosti. Oznámil, že v tejto chvíli už ministerstvo kultúry má k dispozícii dva milióny eur na svojom účte z poistky a pripravené sú aj finančné prostriedky ministerstva, ktoré sa neskôr nahradia z poistenia. Cieľom je zaistiť, aby žiadne práce nemeškali a Slovenské národné múzeu mohlo riešiť aktuálnu situáciu po požiari na hrade Krásna Hôrka a malo zdroje na potrebné práce. Prvoradé je zaistenie prekrytia zhorenej strechy. Daniel Krajcer zároveň poďakoval každému, kto sa podieľal na hasení požiaru hradu a každému, kto chce prispieť na jeho obnovu.

Poisťovňa Generali Slovensko, ktorá je hlavným spolupoistiteľom hradu Krásna Hôrka, minulý týždeň informovala, že je pripravená obratom poskytnúť Ministerstvu kultúry SR zálohu na poistné plnenie vo výške dva milióny eur. Podľa prvotného odhadu je výška škody osem miliónov eur, vzhľadom na vysoký rozsah škôd bude likvidácia vyžadovať rozsiahle vyšetrovanie, a teda aj náročnejší proces pre uzatvorenie poistnej udalosti. Definitívna výška škôd bude známa neskôr, zdôraznil na dnešnej tlačovej besede člen predstavenstva a šéf rezortu financií a poistných udalostí Generali Slovensko Jozef Tanzer. Hlavný, 40-percentný podiel na poistení hradu má Generali, zvyšný podiel je rozdelený medzi štyri poisťovacie spoločnosti.

Na obnovu hradu Krásna Hôrka zriadilo SNM špeciálny účet. Účet zbierky je zriadený v štátnej pokladnici a je bez poplatkov, teda všetky financie budú použité iba v prospech Krásnej Hôrky. Číslo účtu je: 7000443743/8180. Prispieť na zbierku sa dá do 13. marca budúceho roka.

Hrad Krásna Hôrka je súčasťou Slovenského národného múzea - Múzea Betliar a bol vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. Stála hradná expozícia prezentuje staviteľstvo od 13. do 18. storočia, informácie o hrade a jeho majiteľoch. Zbierky obsahujú cenné zbrane, exponáty remeselnej činnosť, hudobné nástroje, textílie a obrazy.

Krajcer na záver dnešnej tlačovej besedy oznámil, že v tomto roku Ministerstvo kultúry SR podporí obnovu 48 hradov na Slovensku. Podľa ministra máme možnosť ukázať, že si vážime svoje kultúrne dedičstvo. Slovensko je podľa neho krajinou hradov.

Zdroj: SITA

Súvisiace články
Na obnovu hradu Krásna Hôrka zriadili špeciálny účet
Požiar na Krásnej Hôrke hasiči zlikvidovali, zbierky odvezú do Košíc
Z požiaru hradu Krásna Hôrka podozrievajú deti
Doplnené-FOTO-VIDEO: Na Krásnej Hôrke zhoreli všetky strechy a gotický palác


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross