No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Pri dožinkách si pripomenuli aj výročie básnika, po ktorého predkoch je obec pomenovaná

bottovo-0Pri dožinkových slávnostiach v obci Bottovo v okrese Rimavská Sobota si počas víkendu pripomenuli aj okrúhle výročie slovenského básnika Ivana Kraska. „Už je tomu 140 rokov od narodenia Ivana Kraska, po ktorého predkoch bola pomenovaná naša obec, teda po rodine Bottovcov,“ povedala pre Rimava.sk starostka obce Bottovo Andrea Baláková a dodala, že v týchto oslavách budú spolu s Maticou slovenskou pokračovať ešte aj v septembri. Ako podotkla, v sobotu, 27. augusta, to bolo hlavne o tradičných dožinkových slávnostiach v spolupráci s tamojšou Roľníckou spoločnosťou, o posvätení obilia či samotnom Dni obce.

Podľa starostky na dožinkovom stole rozhodne nechýbali klobásy, hurky, kysnuté koláče, guľáš, kapustnica a domáci pečený chlieb. Chlieb, obilie a tým pádom aj celú úrodu pokrstil v ten deň aj rímskokatolícky farár Milan Kerdík. „Rozdali sme ho medzi ľudí. Každý si z neho ručne poctivo poodtrhával,“ doplnila starostka obce. Zároveň spomenula, že na oslavy spojené s kultúrnym programom prišlo dosť ľudí, rodákov z obce ako aj sympatizantov a ľudí spätých s obcou. „Atmosféra bola dobrá, počasie nám vyšlo a zábava trvala až do rána,“ dodala starostka obce Bottovo.

Obec vznikla v roku 1928 v katastri obcí Dubovec, Cakov a Rimavská Seč na pozemkoch veľkostatkára Coburga. Začali ju stavať v roku 1922 kolonisti z Čiech, Moravy a Slovenska. Ako starostka uviedla, podľa kroniky sa prvé zastupiteľstvo konalo v roku 1928, kedy boli miestne kolónie pomenované Bottovom.

Zdroj: Rimava.sk, FOTO: Danuška Repčoková


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross