No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Pri Lučenci pribudla nová turistická atrakcia. Apidomček ponúka množstvo zdravotných benefitov

RATKA - Na juhu okresu Lučenec pribudla nová atrakcia. Turisti a turistky budú môcť v teplých mesiacoch využiť služby apidomčeka. Ten vyrástol v obci Ratka, konkrétne v lokalite Letná dolina, ktorá leží na začiatku časti Šikov smerom z centra dediny.

Novinka je výsledkom spolupráce obce a BBSK prostredníctvom Oblastnej organizácie cestovného ruchu Turistický Novohrad a Podpoľanie. "Apidomček obýva osem včelích rodín a funguje na princípe komína. Cez spodné letáče sa nasáva studený vzduch, ktorý prejde úľmi a nasaje všetky priaznivé zložky. Kto vojde dnu, okamžite pocíti vysokú koncentráciu príjemných látok," opísal starosta Ratky Milan Spodniak s tým, že pobyt v apidomčeku ponúka širokú škálu zdravotných benefitov.

Priaznivé účinky má aj vnútri umiestnená voda, ktorá je nabitá včelím žiarením. "V rádiuse jedného kilometra nie je intenzívne poľnohospodárstvo, takže ani výrazné postreky pesticídmi. Okolo apidomčeka sú lesy aj staré ovocné sady, takže včely si tú nájdu všetko, čo potrebujú," ozrejmil starosta.

Článok pokračuje pod reklamou


Apidomček pribudol vo vznikajúcom turistickom areáli. Situovaný je uprostred prírody pri hranici katastrálnych území obcí Ratka a Pleš a návštevníkov k nemu dovedú informačné body z okolitých turistických atrakcií. Jednotlivci, páry i rodiny tu nájdu pokoj, oddych i útočisko pred ruchom mestského života. "Mám zámer postaviť tu aj trochu väčší drevený domček, kde sa budú spracovávať včelie produkty," dodal Spodniak.

V rámci OOCR a okresu Lučenec ide už druhý apidomček. Prvý otvorili ešte v lete 2012 v lučeneckých sadoch. "Momentálne s Davidom Turčánim pracujeme na veľkom ekocentre pre opeľovačov v Liešnici pri Kokave nad Rimavicou, ktorý chceme otvoriť toto leto. Do budúcna by sme sa včelárstvu chceli venovať aj v Podpoľaní. Máme vytypovanú lokalitu v okolí Látok, kde si vieme predstaviť včelnice určené na edukačné i liečebné účely," prezradil nám plány Tomáš Krahulec, riaditeľ OOCR Turistický Novohrad a Podpoľanie. Novinka tak doplnila ponuku v rámci cestovného ruchu na juhu okresu Lučenec. Zámerom samospráv a OOCR je zosieťovať jednotlivé turistické body, aby návštevníci strávili v regióne viac času.

"Cestovný ruch v našom regióne je zatiaľ viac-menej o jednodňových turistoch, ktorí len prechádzajú a pokračujú ďalej. V posledných rokoch sa sieťovanie začalo vyvíjať smerom, že niektorí u nás už aj prespia. Pre nich, ale aj pre tunajšie mestské obyvateľstvo môže byť nový apidomček oživením ponuky," skonštatoval primátor Fiľakova Attila Agócs. Náklady vyšli na zhruba 8-tisíc eur, pričom polovicu uhradila OOCR Turistický Novohrad a Podpoľanie. Služba bude spoplatnená, hodina v apidomčeku stojí desať eur. Záujemcovia si ju budú môcť zarezervovať cez OOCR alebo obec Ratka. Prví návštevníci môžu apidomček vyskúšať už od 5. júna.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross