No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Pri Lukovištiach kempujú členovia Dúhovej rodiny z celej Európy

20. júla 2012 |  | 

Neďaleko Lukovíšť v okrese Rimavská Sobota sa stretla viac ako stovka ľudí, členov takzvanej Dúhovej rodiny z rôznych kútov Európy, ktorí vyznávajú život spätý s prírodou. Bývajú v stanoch a karavanoch, spoločne si pripravujú vegetariánsku stravu, chcú vyčistiť les aj potok. V obci ale aj na okolí stretnutie vyvolalo nedôverčivé postoje domácich, o skupine vie aj polícia, starosta Lukovíšť však ubezpečuje, že nejde o sektu a nezaznamenali žiadne problémy.

Dúhová rodina, ako sa členovia nazývajú, je pri Lukovištiach už niekoľko dní, plánujú tu stráviť asi mesiac. Podľa dostupných článkov na internete neexistuje žiadna oficiálna stránka ani ľudia, ktorí by mohli hovoriť za všetkých. Jediný spôsob ako skutočne spoznať Rainbow Family - Rodinu Dúhy, je vraj zúčastniť sa na jej stretnutí. Preto sme sa z redakcie Rimava.sk išli pozrieť priamo na miesto.

Cesta k uvítaciemu táboru trvala asi 10 minút peši cez les a lúku, ku kempu navádzala tabuľa s nápisom „welcome home“ (vitajte doma). Ľudia z Dúhovej rodiny nemali žiadny problém s tým, že prišiel ktosi „cudzí“, správali sa veľmi priateľsky, pohostinne. Za celý čas nebolo počuť zvonenie mobilných telefónov (aj my sme museli telefonovať mimo skupiny) ani hudbu z reproduktorov, autá, prevažne so zahraničnými poznávacími značkami, stáli odparkované obďaleč. Bolo tu vidieť desiatky mladých, rodiny s deťmi či dokonca bábätkami, aj päťdesiatnikov. Komunikovalo sa prevažne v angličtine ale aj v nemčine, stretli sme Portugalčanov, Čechov, Nemcov, Belgičanov či Holanďanov a Francúzov. Dúhová rodina má spájať ľudí spätých s prírodou, tých, ktorí chcú uniknúť od hektického mestského života, chrániť svoje prostredie. Schádzajú sa pravidelne, pri Lukovištiach sú po prvýkrát. Počas ich táborenia by sa ich tu údajne malo vystriedať päťsto až tisíc.

Ako pre Rimava.sk uviedol starosta obce Jozef Mitter, stretnutie sa nekoná pod hlavičkou samosprávy. Podľa jeho slov však členovia Dúhovej rodiny prisľúbili obci pomoc. „Ponúkli sa vyčistiť horu a potok. Ponúkli tiež pomoc miestnym farmárom,“ povedal starosta. Ako ďalej uviedol, obyvatelia Lukovíšť sú voči návštevníkom nedôverčiví, ale zatiaľ nezaznamenal v obci žiadne problémy. „Ich činnosť je monitorovaná aj políciou,“ poznamenal starosta. Podľa informácií, ktoré sme zistili priamo v kempe, účastníci stretnutia chystajú aj vystúpenie pre obyvateľov obce a okolia.

Dúhová rodina je neformálne združenie ľudí, ktorí sa dobrovoľne stretávajú a prezentujú neformálny spôsob života. Triedia a recyklujú odpad, zdravo sa stravujú. Mnoho ich tradícií údajne vychádza z pôvodnej viery Severoamerických Indiánov a ďalších pôvodných kultúr a prírodných národov.

Súvisiace články
DRIENČANY: V Pápči starosta vydal prísny zákaz používania vody z vodovodu
FOTO/VIDEO: Počas splnu mali členovia dúhovej rodiny ohňovú šou
K Dúhovej rodine smerovala záchranka, pomáhať museli hasiči

[nggallery id=769]

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross