No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Pri príležitosti Dňa Zeme dobrovoľníci budú zbierať odpadky popri cestách v obciach

Už túto sobotu, 13. apríla, sa opäť stretnú dobrovoľníci z obcí Mikroregiónu Rimava a Rimavica, aby v rámci Dňa Zeme spoločne pozbierali odpadky a smeti popri cestách a v obciach. Rimava.sk o tom informovala manažérka Mikroregiónu Henrieta Struhárová.

Do akcie sa podľa jej slov zapojili Čerenčany, Hrachovo, Kociha, Kružno, Lehota nad Rimavicou, Nižný Skálnik, Ožďany, Rimavská Baňa, Rimavské Brezovo, Rimavské Zalužany, Selce, Sušany, Veľké Teriakovce, Vyšný Skálnik, Zacharovce.

„Zraz dobrovoľníkov bude od 8:00 do 9:00 hod. pred obecným úradom v danej obci,“ avizuje Struhárová. Ako poznamenala, dobrovoľníci by nemali zabudnúť na pevnú obuv, športové oblečenie ako aj na pršiplášť v prípade nepriaznivého počasia a v neposlednom rade aj na reflexné prvky. „Dôležité je aj pripomenúť aj recykláciu odpadu. Plasty zbierať do žltých vriec a komunálny odpad sa bude zbierať do čiernych vriec,“ ozrejmila manažérka s tým, že po skončení prác čaká na dobrovoľníkov guľáš v obci Kociha.

Túto dobrovoľnícku akciu organizuje už po 11-krát Mikroregión Rimava a Rimavica za pomoci dobrovoľníkov a v spolupráci s Banskobystrickou regionálnou správou ciest Rimavská Sobota, Technickými službami mesta Hnúšťa, Brantner Gemer s.r.o. Rimavská Sobota a ďalšími partnermi. Každý rok sa podľa manažérky zapojí do akcie viac ako tristo dobrovoľníkov.

História vyhlásenia Dňa Zeme siaha do roku 1969, keď predovšetkým John McConnell začal volať po vzniku medzinárodného dňa Zeme a v rámci týchto snáh vytvoril i vlajku Dňa Zeme. Prvý Deň Zeme bol oslávený v San Franciscu. Kampaň s týmto sviatkom spojená, si kládla za cieľ preniesť otázku ekológie a ochrany prírody do politických kruhov. Cieľom bolo zvýšiť energetickú účinnosť, recyklovať odpadky a hľadať obnoviteľné zdroje energie. Táto akcia mala veľký ohlas práve medzi študentami.

OSN začala tento sviatok sláviť o rok neskôr (1971). V roku 1990 sa k Amerike pripojil aj zvyšok sveta a 22. apríl sa stal Medzinárodným dňom Zeme. V súčasnosti patrí Deň Zeme medzi najuznávanejšie a najpopulárnejšie podujatia na záchranu Zeme. V celom svete ho slávia milióny ľudí. Podujatia pri príležitosti Svetového dňa Zeme pripravuje mimovládna organizácia Earth Day Network (EDN).

Zdroj: Rimava.sk, denzeme.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross