No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Pri wellness s reliktnou vodou stavajú kryté bazény, vhodné aj na súťaže

18. decembra 2017 |  | 

V obci Rapovce stavajú plaváreň s krytými bazénmi, vhodné majú byť aj na súťaže. Nová plaváreň sa bude nachádzať pri Aquaparku Novolandia, ktorý už niekoľko rokov vyrastá priamo na poli. Ako pre Rimava.sk uviedol Július Szmuda, konateľ spoločnosti Thermal park, ktorá komplex prevádzkuje, plánovaná investícia podľa odhadov predstavuje približne 700-tisíc eur, hradené majú byť z vlastných zdrojov. „Zatiaľ nebola taká výzva z eurofondov, aby sme to vedeli využiť,“ povedal a dodal, že ďalší rozvoj by ale chceli financovať už aj z eurofondov. V plavárni má byť podľa Szmudu 25-metrový bazén zodpovedajúci aj podmienkam na súťažné preteky. Okrem toho tam bude aj bazén pre väčšie deti, hlbší, ako majú v súčasnosti vo wellnesse. „Bude mať od 0,9 až do 1,1 metra so šmýkačkou pre deti. Celý objekt bude prepojený s terajšou budovou wellnessu,“ dodal.

Reliktnú morskú vodu môžu návštevníci Rapoviec v susednom okrese Lučenec využívať okrem letných bazénov už aj celoročne. Investor na jeho výstavbu využil zdroje z eurofondov vo výške 800 tis. eur, ako aj vlastné financie, v takmer rovnakej výške. Spoločníkmi projektu sú mesto Lučenec a obec Rapovce. Podľa starostu obce Rapovce Ladislava Sókyho vítajú iniciatívu pokračovať vo výstavbe kúpaliska. „Všetko ale chce svoj čas. Je to dlhodobá investícia,“ podotkol. Zároveň uviedol, že popri rozvoji kúpaliska sa snažia udržiavať v poriadku a čistote aj obec, z eurofondov získali financie na úsporné LED osvetlenie a najnovšie aj na kamerový systém. „Naša snaha je taká. V tom sa nám darí. Dostávame už aj ohlasy, že ráz dediny sa aj kus zmenil,“ doplnil starosta, podľa ktorého je prínosom aj to, že v aquaparku pracujú prevažne obyvatelia Rapoviec. „Mrzí ma však, že ho pravidelne navštevuje veľmi malé percento domácich. Väčšinou je to Horehronie či okolie Kežmarku,“ doplnil.

 

Na výstavbu kanalizácie k vilovej štvrti získali zatiaľ len časť financií

Na výstavbu kanalizácie k novej vilovej časti pri aquaparku obec získala zatiaľ len časť financií. Postavená bola kanalizácia o dĺžke približne pol kilometra. Z envirofondu na jej vybudovanie obec získala 150-tisíc eur. „Potrebujeme však prečerpávačky a rozšíriť kapacitu čističky. Zatiaľ sú v zemi uložené iba rúry, približne polovica,“ dodal starosta obce Ladislav Sóky, podľa ktorého pôvodne žiadali 800-tisíc eur. Súčasťou infraštruktúry má byť aj vodovod.

Pôvodne mal byť v Rapovciach postavený celý Aqvapark Novolandia s celoročnou prevádzkou. Ten mal mať na ploche 20 hektárov 10 bazénov v piatich kúpeľných komplexoch, športoviská, wellness centrum a ďalšiu vybavenosť. Investor na jeho vybudovanie získal ešte v roku 2008 takmer 6,6 milióna eur z eurofondov, čo malo pokryť polovicu nákladov, pre finančnú krízu spôsobenú neochotou bánk poskytnúť zdroje na druhú polovicu sa však projekt neuskutočnil a prostriedky z eurofondov nečerpali.

Zdroj: Rimava.sk

Súvisiace články
V Rapovciach rozšírili kúpanie v morskej vode na celý rok
RAPOVCE: Začína sa dostavba kúpaliska Novolandia na akvapark


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross