No active "ca-sidebar-197687" sidebar

VIDEO: Primátor chce svojpomocne opraviť amfiteáter za menej ako 24 tis. eur, ak sa mu to nepodarí, odstúpi z funkcie

Primátor Jozef Šimko chce opraviť amfiteáter za menej ako 24 tis. eur, ak tak neurobí, odstúpi z funkcie. Prehlásil to na včerajšom rokovaní mestského zastupiteľstva, na ktorom bola poslancom predložená informatívna správa o riešení úsporných opatrení a finančného hospodárenia Mestského kultúrneho strediska (MsKS) v Rimavskej Sobote. Správu prijali všetci štrnásti prítomní poslanci bez pripomienok.

Primátor sa však pristavil pri zámere rekonštrukcie amfiteátra v Rimavskej Sobote. "Hovorili ste, že potrebujete 24 mil. Sk (800 tis. eur,)," opýtal sa Šimko riaditeľa MsKS Ľubomíra Šárika. Ten vzápätí vysvetlil, že ide o projekt spred niekoľkých rokov, kedy bola šanca získať financie na zveľadenie amfiteátra z vyhláseného grantu. Pôvodne projekt počítal so sumou približne 500 tis. eur, ktorá je aktualizovaná na takmer 800 tis. eur. "Európska únia grantový systém vtedy uzavrela s tým, že sa minuli prostriedky. Takže tá suma je taká. Nie ja som chcel, bola tu taká možnosť," odpovedal primátorovi riaditeľ MsKS, podľa ktorého po zrušení grantu chátrajúci amfiteáter následne opravili aspoň do takej podoby, aby sa mohol prevádzkovať a nebol životu nebezpečný.

Primátor Šimko, podobne ako už niekoľkokrát počas svojich vystúpení na verejných hovoroch, vzápätí vyhlásil, že amfiteáter, na ktorý MsKS žiada 800 tis. eur, svojpomocne opraví za zlomok ceny. Podľa jeho slov ide zase iba o jeden zo zaprášených projektov, za ktoré tentokrát MsKS  zaplatilo 10 tis. eur a potom sa nič nestalo. Ako sa vyjadril primátor, má pocit, že zase pripravovali projekt pre Firmu Renova, aby sa niekto nabalil. "Z tohoto miesta ako primátor vyhlasujem, ak za 720 tis. korún nedám dokopy amfík, do 24 hodín odstupujem z funkcie primátora Rimavskej Soboty," vyhlásil Jozef Šimko, podľa ktorého je už v týchto dňoch premietacia stena v poriadku. Z mestských lesov sa vyťaží drevo na dosky, ktoré neskôr ako lavičky namontujú aktivační pracovníci.

„Mestské kultúrne stredisko nežiadalo financie od mesta, zámerom bolo získať prostriedky z Európskej únie. V prípade úspešnosti zastupiteľstvo súhlasilo s kofinancovaním vo výške 5 percent zo sumy približne 500 tis. eur (pôvodná suma z roku 2003)," ozrejmil pre Rimava.sk Šárik. Ako dodal, oprava zodpovedala komplexnej rekonštrukcii areálu s cieľom obohatiť využitie jednotlivých objektov, technické zabezpečenie, otočné a kryté javisko ako aj kinoklub, rockový klub, ktoré sa plánovali využívať celoročne.  „Urobili sme všetko čo bolo v našej kompetencii. Že sa projekt  neposunul ďalej, je problémom mesta a nie nás,“ dodáva riaditeľ.

Šárikovi sa v súčasnosti natieranie steny javí iba ako estetické skrášlenie, lebo sa nedá využiť na premietanie, nakoľko technika nie je funkčná. „My máme šetriť a neobjednali sme si maľovanie plátna,“ zdôraznil pre Rimava.sk Šárik, podľa ktorého takéto opravy zaplatia občania z daní. "Navyše osud ďalšieho využitia amfiteátra stále nie je jasný," poznamenal Šárik.

Projektová dokumentácia je podľa riaditeľa MsKS stále aktuálna a využiteľná. "Neboli to zbytočne investované prostriedky a boli uhradené z rozpočtu MsKS," uzavrel.

.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross