No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Primátor nepodpísal uznesenie o zriadení mestskej rady

Primátor Rimavskej Soboty Jozef Šimko hneď po prvom zasadnutí mestského zastupiteľstva využil právo veta a nepodpísal uznesenie o zriadení Mestskej rady. Pre Rimava.sk to uviedol samotný primátor. Podľa jeho slov by namiesto mestskej rady mohol fungovať len poradný orgán primátora. Ako Šimko povedal, chce tak obmedziť politikárčenie v mestskom zastupiteľstve a znížiť aj finančné náklady na riadenie samosprávy.

„Chcem, aby zastupiteľstvo bolo apolitické, aby politikárčenie išlo bokom,“ povedal primátor. Podľa neho by mal byť zriadený iba poradný orgán zložený zo šéfov poslaneckých klubov a viceprimátorov, aby tak bolo zachované rozloženie pravice a ľavice v zastupiteľstve. Šimko tak zároveň plánuje ušetriť mestské financie. „Vzhľadom na zlú ekonomickú situáciu mesta sa musím snažiť o zníženie nákladov,“ doplnil.

Šimkovo veto môže prelomiť opätovné hlasovanie poslancov, pričom je potrebná vyše trojpätinová väčšina. Ako primátor uviedol, o mestskej rade sa bude rozhodovať na najbližšom rokovaní mestského zastupiteľstva, ktoré by sa malo uskutočniť 20. januára.

Poslanci sa na zložení Mestskej rady dohodli na ustanovujúcom decembrovom zasadnutí zastupiteľstva. Väčšinový Demokratický blok (SMK, SDKÚ-DS, Most-Híd, KDH a nezávislá kandidátka) žiadal štyri kreslá v šesťčlennej mestskej rade, ľavicový blok poslancov navrhoval troch zástupcov z každého klubu. Mestské zastupiteľstvo napokon schválilo návrh pravice, tá chcela mať v mestskej rade štyroch členov, Ladislava Rigóa (SMK), Magdalénu Valušovú (Most-Híd), Viliama Vaša (KDH) a Júliusa Sojku (SDKÚ-DS). Ľavicoví poslanci nominovali okrem viceprimátora Jána Čemana (SMER-SD) aj Jána Végha (SMER-SD).

Ako Rimava.sk informovala, v minulom volebnom období predstavovala odmena za jedno sedenie poslancov MsZ 47 eur, rovnako ako za účasť na rokovaní Mestskej rady. Predsedom komisií zriadeným pri mestskom zastupiteľstve prináležalo 17 eur, ostatným členom 7 eur. Poslanci boli aj členmi výborov mestských častí.

Zdroj: Rimava.sk


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross