No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Projekt priemyselného parku Gemer nepodporený

30. septembra 2008 |  | | |

Revitalizáciu bývalého areálu Závodov ťažkého strojárenstva (ZŤS) v Rimavskej Sobote na priemyselný park Gemer mesto finančne nepodporí. Poslanci mestského zastupiteľstva sa po takmer dvojhodinovom včerajšom rokovaní zhodli, že projekt vo výške viac ako 334 mil. korún (11 086 768.90 € ), o ktorý malo mesto možnosť žiadať z eurofondov, kofinancovať nebude.

 

Podľa slov Alana Sitára zo spoločnosti  Capital Partners, ktorá sa spolupodieľa na vypracovaní projektu, vlastník areálu Ardbeg Consulting je ochotný znížiť svoje požiadavky na predaj majetku pre mesto z 215 mil. korún ( 7 136 692.56 € ) na 173 mil. korún ( 5 742 547.97 € ).

Výšku ceny predávaného majetku zdôvodnil úradným znaleckým posudkom a celkovým nárastom cien nehnuteľností. Ako Sitár poznamenal, ziskovosť z tohto projektu pre mesto by bola 2000 percent, čo vysvetlil, že pri vklade 16,7 mil. korún ( 554 338.45 € ) by rekonštrukciou a kúpou nehnuteľnosti získalo majetok v hodnote 334 mil. ( 11 086 768.90 € ). Sitár záverom zdôraznil, že v prípade neúspešnosti projektu mesto neriskuje nič a dôvody nepodporenia projektu boli skôr emotívne než racionálne.

Rokovania počas posledného týždňa vidí manažér spoločnosti Capital Partners Consulting Peter Sklenář ako veľmi náročné. „Nechápeme pravdupovediac negatívny postoj poslancov,“ povedal pre Rimava.sk Sklenář po skončení zastupiteľstva. „Všetky riziká sme sa snažili minimalizovať cez zmluvné vzťahy,“ vyjadril sa a dodal, že riziká sú vo všetkých projektoch a všetci žiadatelia o revitalizáciu ich budú podstupovať. „Bola to podľa mňa osobná zaujatosť niektorých poslancov,“ uzavrel Sklenář.

Väčšina poslancov podporenie tohto projektu vidí ako príliš veľké riziko a sústo pre mesto. V pléne vystúpili niektorí poslanci, ktorí sa zúčastnili pracovného rokovania po tom, ako bol tento bod pred týždňom stiahnutý z rokovania. Ďalej poukazovali na riziká v súvislosti s financovaním, ďalšími dodatočnými nákladmi a daňovými nejasnosťami tohto projektu. Pre poslanca Pavla Brndiara je pomer ceny a kúpy naďalej neprijateľný a návratnosť 2000 percent nereálna. Na rizikový príchod investorov poukázal poslanec Peter Gulik, ktorý spomenul prichádzajúcu hospodársku krízu. Okrem iného mu chýbala zmluva, ktorá by zaručila, že daný projekt bude šitý na mieru konkrétneho investora. Rimavskosobotský primátor Štefan Cifruš si je vedomý kritiky, no tento krok si na plecia zobrať nevie. Obáva sa, že by tým zamädzil tvorbu ostatných projektov.

Mesto sa snaží už dlhšiu dobu do areálu bývalých ZŤS o rozlohe 20 ha prilákať investora. Areál však nie je majetkom mesta. Bývalé strojárne sa snaží odpredať aj spoločnosť, ktorá ich vlastní, zatiaľ bezvýsledne.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross