No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Projekt Ruiny II sa tentoraz predstaví v secesnej obývačke

Mladý projekt RUINY začína na Slovensku registrovať čím ďalej, tým viac ľudí. Svojich fanúšikov nijako nešpecifikuje a snaží sa vyhýbať nálepke elitársky festival. Kreatívni nadšenci, aktívni hudobníci a skupina dobrovoľníkov aj tento rok spojila sily, aby priniesla aj do malých regiónov čo najviac kvalitnej kultúry. Tentokrát si organizátori zvolili charakterovo iný, no stále zaujímavý priestor. Bude ním secesná Rakottyaiho vila v Lučenci. Je výnimočná nielen interiérom, ale aj svojou históriou, preto sa návštevníci druhého cyklu v polovici mája môžu tešiť aj na edukatívnu prednášku historikov či komentovanú prehliadku celého objektu. Hlavným hudobným hosťom je trio Davida Dorůžku, ktoré predstaví svoj nový, kritikmi uznávaný album Autumn Tales v podaní intímneho koncertu v schátranej secesnej obývačke. ,,Podujatie štartuje už 13. mája v podvečerných hodinách. Lístky nájdete v online predpredaji. Kapacita je vzhľadom k výnimočnosti priestoru obmedzená, preto je lepšie, ak si vstupenky ľudia zakúpia vopred," poznamenali organizátori podujatia. Zámerom Projektu Ruiny je klásť výzvy nielen sebe, ale aj iným, ktorí by sa radi na jeho produkcii podieľali.

Špeciálne pre toto podujatie vzniká i hudobná kompozícia, z pera Markéty Huskovej z Katedry kompozície JAMU v Brne. Zborovú skladbu odspieva zmiešaný zbor z Rimavskej Soboty. Študentka VŠVU Kristína Kandriková sa postará o výtvarnú inštaláciu navrhnutú pre konkrétny priestor Rakottyaiho vily. Výtvarná časť programu patrí v druhej edícii aj trom fotografom, ktorých úlohou je priestor nafotiť. Keďže časť myšlienky festivalu je paralelné prepájanie minulosti s prítomnosťou, rola dokumentácie je v tomto prípade veľmi dôležitá. Už pri historickom priereze Rakottyaiho vily absentuje obrazový záznam. Preto sa organizátori rozhodli dať priestor fotografom, aby kreatívne spracovali jeho súčasnú podobu.

Dôkazom je aj výber umelcov, ktorý nie je náhodný. V zastúpení analógovej fotografie je to Veronika Pilátová, šéfredaktorka INSPIRE magazínu, Jozef Pajerský, autor projektu Dierková komora a Ema Lančaričová.

Prvý cyklus festivalu Projekt Ruiny sa konal minulý rok v Prónayho kaštieli v Lučenci. Hlavným hudobným hosťom bol slovenský skladateľ, gitarista a producent Dávid Kollár, ktorý vniesol vypredanému podujatiu výnimočný zážitok. Okrem neho sa medzi hudobnými hosťami predviedli David Petráš s grafickými partitúrami Kataríny Škamlovej, a duo Jána Fialu so Štefanom Szabóom. Súčasťou programu bol voľný prístup do väčšiny miestností v kaštieli, v ktorých steny ožili výtvarnými, fotografickými a multimediálnymi inštaláciami z produkcie mladých slovenských autorov.

Zdroj a Foto: Projekt RUINY – Alexandra Galambova


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross