No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Protestné zhromaždenie za slušné Slovensko pokračovalo aj v R. Sobote

Protestné zhromaždenia s názvom Postavme sa za slušné Slovensko pokračovali takmer po celej krajine aj uplynulý piatok. Rovnako sa po tretí raz toto občianske stretnutie uskutočnilo aj v Rimavskej Sobote. Na Hlavnom námestí sa zišlo približne sto ľudí, ktorým sa z pódia prihovorilo niekoľko rečníkov. Po prvýkrát sa prítomným jeden z vystupujúcich prihovoril aj v maďarskom jazyku.

V úvode vystúpila jedna z organizátorov akcie Zuzana Mikulcová. Ako povedala vo svojom príhovore, hoci vláda vymenila ministrov a premiéra, je to ako keby sa vymenili šachové figúrky ale rozohraná partia šachu pokračuje ďalej. „Ale to nebolo riešenie, ktoré sme v modernej demokracii očakávali. Napriek tomu vám chcem povedať: nebuďte sklamaní. Nepozerajte sa na vývoj udalostí tak, že sa nič nezmenilo, že sme tu boli zbytočne, že sme nič nedokázali. Dokázali sme veľmi veľa,“ povedala Mikulcová, podľa ktorej sa ľudia dokázali spojiť a spoločne sa postaviť na námestia a povedať: Stačilo. Nám už to nie je jedno! Podľa jej slov zmena, ktorá momentálne nastala je možno malá, ale nie bezvýznamná. „Pre politikov je to jasný signál, že nech sa bude v budúcnosti diať čokoľvek, že ľudia to tak nenechajú,“ uviedla.

Na protestnej akcii bolo prečítané aj Vyhlásenie zhromaždení za Slušné Slovensko ako i časť článku zavraždeného novinára Jána Kuciaka s názvom Čo vidím v zrkadle, ktorý napísal v roku 2012. Medzi ďalších rečníkov patril aj pediater Dušan Rybár, lekár Géza Hizsnyan, ktorý sa prítomným prihovoril aj v maďarskom jazyku. Vystúpil aj Rimavskosoboťan Roman „Spery“ Slanina, ktorého verejnosť pozná ako herca, najmä zo seriálu Horná Dolná. Posledným rečníkom bol riaditeľ tunajšej ZUŠ- ky Marián Lacko, ktorý v novembri 1989 bol moderátorom mítingov v Rimavskej Sobote. Ako vo svojom príhovore poznamenal, napriek revolúcii komunisti sedia všade, mnohí z nich sú starostovia obcí, primátori miest, sú aj v parlamente, pretože aktéri Nežnej revolúcie neboli dôslední. Záver zhromaždenia patril piesni Nádeje, ktorú zaspievala Zuzana Mikulcová.

Protestné zhromaždenie Postavme sa za slušné Slovensko sa v Rimavskej Sobote uskutočnilo po tretí raz. Na prvé zhromaždenie v piatok, 9. marca, prišlo približne 500 ľudí. O týždeň neskôr, 16. marca, prišlo za daždivého počasia vyjadriť svoj názor takmer o polovicu menej občanov mesta i okolia. Uplynulý piatok, 23. marca, sa na Hlavnom námestí zišlo približne sto ľudí. Ako avizujú organizátori protestných zhromaždení, naďalej budú vyvíjať aktivitu na to, aby nový minister vnútra Tomáš Drucker odvolal policajného prezidenta Tibora Gašpara. Rovnako organizátori zakladajú občiansku platformu za slušné Slovensko. „Cieľom je motivovať ľudí, aby sa zapájali do verejného života, aktívne sa občiansky angažovali, nebáli sa nahlasovať korupciu, a tak sme spoločne vytvárali slušnú a spravodlivú krajinu,“ avizujú organizátori protestných zhromaždení.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross