No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Protiletecký úkryt pod Fiľakovským hradom si budete môcť pozrieť bezplatne

Otvorenie výstavy „Krása v ohni zrodená“ a komentovaná prehliadka podzemnej chodby v útrobách fiľakovského hradného kopca. Aj to je ponuka Hradného múzea vo Fiľakove na piatok, 21. septembra.„Posledná dočasná výstava tohtoročnej turistickej sezóny na fiľakovskom hrade predstaví produkty sklárskych hút od konca 18. po začiatok 20. storočia z územia niekdajšieho Horného Uhorska, s osobitým dôrazom na novohradské sklárske dielne. Zbierka je výberom z jedinečnej kolekcie súkromného zberateľa Vilmosa Ladóczkeho, ktorý sa popri zberateľstve produktov hút fungujúcich na území žúp Heves, Borsod a Zemplén zaviazal aj k zozbieraniu hnuteľných hnuteľných pamiatok, pochádzajúcich z bývalých hút regiónov dnešného Slovenska, ako sú Gemer, Novohrad, Zvolen, Nitra a Trenčín,“ priblížila riaditeľka múzea Viktória Tittonová, podľa ktorej poďakovanie patrí rodinám a prispievateľom, ktorí poskytli tieto názorné predmety svedčiace o našej minulosti k nahliadnutiu pre širokú verejnosť.

Podľa jej slov vyše tisíckusová zbierka Vilmosa Ladóczkeho pozostáva najmä zo zásobníc nádob na pitie, ktoré boli každodennou súčasťou života prostého ľudu. „Menším podielom sú zastúpené tzv. sklá špeciálne a sklá určené na všestranné použitie, medzi ktorými sa ale nájdu skutočné skvosty,“ dodala. Ako spomenula, vystavené kusy sú vo svojej jednoduchosti hotovými umeleckými dielami, a dokazujú, že uhorské sklárske umenie v danom období vytvorilo samostatný, od európskeho nezávislý spôsob umeleckého stvárnenia. Výstavu dopĺňajú fotografie sklárskych výrobkov z kolekcie zberateľa Mgr. Jána Kautmana.

Vernisáž, na ktorej vystúpi folklórna spevácka skupina Foncsik, sa uskutoční 21. septembra o 16:30 hod. v Bebekovej veži fiľakovského hradu. Unikátnu zbierku si môžu záujemcovia pozrieť do 15. novembra 2018.

Do medzinárodného podujatia s názvom Dni európskeho kultúrneho dedičstva, ktoré je každoročne zamerané na ochranu a spoznávanie našich kultúrnych pamiatok a duchovného dedičstva, sa Hradné múzeum vo Fiľakove tento krát zapojilo okrem výstavy „Krása v ohni zrodená“ aj komentovanou prehliadkou inštalácie podzemnej chodby fiľakovského hradného vrchu s názvom „Fiľakovo 1938 – 1945“. V piatok, 21. septembra, od 9:00 do 16:00 hod. je prehliadka protileteckého úkrytu z tejto príležitosti bezplatná, na základe predbežnej prihlášky na tel. č.: 0950 596 502.

Zdroj: Rimava.sk


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross