No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Putovná výstava aj napriek nevôli predstaviteľov mesta dorazila do R. Soboty

Putovná výstava Príbehy 20. storočia si našla svoje miesto v Rimavskej Sobote. Od pondelka, 2. júla, bude expozícia výstavy nainštalovaná na nádvorí Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote. „Vďaka ústretovosti Banskobystrického kraja a Oľgy Bodorovej, riaditeľky múzea si občania Rimavskej Soboty budú môcť na výstavu vytvoriť svoj vlastný názor, keďže niektorí zastupitelia mesta jej obsah na rokovaní mestského zastupiteľstva odmietli a jej obsah označili za minoritnú históriu,“ uviedol Martin Hnát z Post Bellum SK, ktoré výstavu organizuje s Gemersko-malohontským múzeom.

Výstava zachytáva formou krátkych citátov príbehy obyčajných ľudí, ktorí sa stali hrdinami našej pamäti národa a návštevníkom areálu múzea v Rimavskej Sobote bude k dispozícii do nedele, 29. júla. Na štyroch panelových vežiach sa okoloidúci budú môcť zoznámiť s príbehmi 14 ľudí, ktorí prežili totalitné režimy na vlastnej koži. Patrí k nim aj príbeh vojenského pilota, plukovníka Imricha Gablecha (1915 - 2016), ktorý so skupinou letcov uletel z územia niekdajšieho Slovenského štátu, aby spoločne bojovali proti nacistom. Ďalší z panelov patrí napríklad Valérii Slezákovej (1923), ktorá prežila koncentračné tábory v Osvienčime aj Birkenau, či Štefánii Lorándovej (1919 – 2012), ktorá výrobou falošných dokladov zachránila stovky ľudí.

„Všetky príbehy boli zaznamenané v rámci projektu Príbehy 20. storočia, ktorý je jednou z hlavných aktivít neziskovej organizácie Post Bellum SK,“ ozrejmil Hnát. „Vyhľadávame a dokumentujeme príbehy pamätníkov dôležitých udalostí minulého storočia. Našou snahou je osloviť čo najviac ľudí, ktorí si pamätajú a nechcú zabúdať na nedemokratické režimy minulého storočia. Na ich príčiny aj následky,“ povedala riaditeľka organizácie Post Bellum SK Sandra Polovková.

Podľa Hnáta, pri príležitosti uvedenia výstavy, vzhľadom na nedávne dianie na zasadnutí mestského zastupiteľstva Rimavskej Soboty, sa v priestoroch Gemersko-malohontského múzea vo štvrtok, 12. júla o 18:00 hod., uskutoční verejná diskusia na tému Sú Príbehy 20. storočia minoritnou históriou?

Pozvanie diskutovať prijali: Eva Mosnáková a Lydka Piovarcsiová, dámy, ktoré prežili 2. svetovú vojnu a holokaust, ďalej predseda BBSK Ján Lunter, štátny tajomník Ministerstva kultúry SR Konrád Rigó, Sandra Polovková z Post Bellum SK a zástupcovia iniciatívy Rimavská kaviareň. Diskusiu bude moderovať Soňa Gyarfášová.

Výstava je realizovaná v projekte „Bez pamäti niet identity“, ktorý ako hlavný partner podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross