No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. Brosman: Majstrovstvá sveta nevyšli podľa predstáv, napriek tomu je so sezónou spokojný

perex-brosmanRimavskosobotský kulturista Roland Brosman zavŕšil tohtoročnú súťažnú šnúru majstrovstvami sveta v Dominikánskej republike. A hoci si z nich odnášal „iba“ 7. miesto, so svojím účinkovaním na pódiách počas celého roka je maximálne spokojný. S Rimava.sk sa podelil o svoje pocity z tejto prestížnej súťaže a prezradil aj to, ako bude tráviť Vianoce a čo ho čaká v budúcom roku.

„Na IFBB Majstrovstvách sveta som šiel znova po dvoch rokoch a keďže na MS v Mexicu 2014 mi tesne ušla bronzová medaila, tentoraz som si nič iné ako medailu nepripúšťal,“ uviedol pre Rimava.sk Roland, ktorý tejto súťaži počas celej prípravy podrobil všetko. Podľa jeho slov na tréningoch podával maximálne nasadenie, väčšiu intenzitu, ale hlavne prekonával samého seba až za hranicu bolesti v kazdej ťažkej sérii do maximálneho zlyhania svalu. „Na toto všetko je potrebné sa postupne dostať, výkonnostne napredovať, aby ste čoraz viac mohli trénovať tvrdšie a tvrdšie,“ poznamenal a dodal, že posledné tréning išiel až na doraz a ignoroval únavu.

Roland však vedel, že aj let do Latinskej Ameriky bude náročný a tak tomu aj bolo. Tentoraz už mal už presný harmonogram od svojho trénera IFBB PRO Štefana Havlika ako postupovať počas letu a cestovania. „Tu je časovanie veľmi dôležité, nakoľko sme leteli Viedeň - Paríž, Paríž - Punto Cana, Punto Cana - Santo Domingo približne 15 hodín a nie je jedno koľko a čoho jete, pijete vo vzduchu a na zemi. Je to proste veda,“ podotkol.

A hoci podľa neho našťastie všetko vyšlo podľa plánu, predsa sa stali veci, ktoré sa nedajú predvídať. „Napríklad, že sa vám cestou v kufri rozmláti ryžovar a vy nemáte po príchode na čom rýchlo uvariť ryžu,“ spomenul Roland. Ako ďalej uviedol, na prezentácii vážil 107,3 kilogramu, čo pre neho znamenalo, že cez oceán si doniesol dostatok svaloviny do boja o cenné kovy. Avšak aj tu sa vyskytli nečakané veci. Podľa Rolanda sa až tam dozvedel, že súťaží až na ďalší deň, čo pre neho znamenalo ďalšiu zmenu v načasovaní formy.

Napriek tomu, že v deň „D“ mal vo svojej kategórii 21 súperov súťažilo sa mu veľmi dobre. „Veď vystúpiť na stage na MS je jedinečný a nezabudnuteľný zážitok,“ povedal a dodal, že od prvého okamihu na pódiu sa maximálne sústreďoval na svoju prezentáciu, základný postoj ako aj na samotné porovnávania v jednotlivých pózach. „Pred vystúpením som sa spoločne rozcvičoval so samotným víťazom a potom aj absolútnym víťazom, majstrom sveta Manuelom Canadillasom, s ktorým som sa zoznámil tento rok na Európe v Santa Susanne, kde tiež vyhral,“ priblížil Roland, ktorý po semifinálových bojoch i vyvolaní hneď v druhom kole bol presvedčený o tom, že postúpi do Top 6 a zabojuje o medailu.

„No žiaľ nestalo sa tak. Až potom som sa dozvedel, že až traja sme mali rovnaký počet bodov, a to 36, o postup do finále zo 6. miesta! Ja, Szmyz (Poľsko) a Yuseva (Rusko) no nakoniec vybral hlavný rozhodca Yuseva (Rusko) minuloročného Majstra sveta. Jednoducho mal som smolu, obrovskú smolu,“ povedal. Podľa jeho slov však sklamanie trvalo len do nasledujúceho rána, kedy ho prišiel pochváliť samotný víťaz Manuel Canadillas. „Povedal mi ako to videl u mňa na finále, nech naďalej pracujem na sebe a že tú prácu aj vidieť,“ doplnil Roland, ktorého tieto slová od Majstra sveta prekvapili a vymazali u neho všetko to sklamanie.

Roland tento rok absolvoval 6 súťaží, z toho má 4 cenné medaily, z majstrovstiev Európy a sveta si doniesol 7. miesto. „Myslím, že môžem byť maximálne spokojný nakoľko tento rok bol ozaj silný, čo sa týka vysokou účasťou a hlavne úrovňou súperov,“ zhodnotil a doplnil, že teraz nasleduje hlavne oddych a relax, ale nie zas úplne pasívny. Podľa jeho slov trénovať samozrejme bude, aby to svalstvo nezlenivelo úplne, ale zďaleka nie až tak ako v príprave. „Voľno si dám kedy chcem, trénovať pôjdem kedy chcem. Jesť teraz budem to, na čo len budem mať chuť a teraz tej chuti mám až-až,“ dodal Roland s úsmevom, ktorý chce Vianoce stráviť čo najviac so svojou rodinou. Ako priznáva, okrem sponzorov a ich finančnej pomoci, je to práve rodina, ktorá s ním prežíva celú jeho 24-hodinovú prípravu. „Prísny režim, disciplína a večný stereotyp vám uberá na nálade a keď sa k tomu postupne pridáva čoraz väčšia únava a hlad, tak sa vaše správanie postupne mení. Žiaľ aj toto patrí k tomuto športu a je potrebné si to uvedomiť a naučiť sa to potláčať. Nie každý to dokáže vydržať a preto ak si niekto myslí, že je to výlučne šport o jednotlivcovi, tak sa veľmi mýli. Je to tímový šport a bez podpory priateľov, sponzorov a rodiny sa to robiť nedá,“ ozrejmil Roland.

A aké má plány do budúceho roka? Ako avizoval v pláne už má Diamond Cup Liverpool a Majstrovstvá sveta v Rumunsku. „Mám aj jedno osobno-pracovné želanie, ktoré mi hádam aj naozaj vyjde, no nechcem dopredu nič viac prezrádzať,“ poznamenal a dodal, že všetkým želá šťastné a veselé Vianoce, šťastný nový rok 2017.

„Žite, jedzte zdravo, športujte, buďte šťastní a hlavne majte sa radi.“

Zdroj: Rimava.sk, FOTO: archív Rolanda Brosmana


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross