No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. SEČ: Starostka vymenovala za zástupcu svojho syna. Poslanci chcú jej odvolanie

14. augusta 2012 |  | | |

Starostka Rimavskej Seči Márta Stubendek včera na obecnom rokovaní odvolala z funkcie svojho doterajšieho zástupcu, poslanca Zoltána Ambrúzsa , nahradiť ho má jej syn, tiež obecný poslanec Ákos Stubendek. Informáciu pre Rimava.sk potvrdila samotná starostka. Podľa jej slov to nie je definitívna zmena, chce, aby si do konca volebného obdobia funkciu zástupcu vyskúšali všetci poslanci za SMK či tí, s ktorými sa jej dobre spolupracuje. Niektorým členom obecného zastupiteľstva sa však postup starostky nepáči, plánujú zbierať podpisy za jej odvolanie.

Ako pre Rimava.sk Márta Stubendek uviedla, dôvodom jej rozhodnutia bola aj nepriaznivá finančná situácia obce. Podľa starostky jej bývalý zástupca mal slušnú odmenu a nesúhlasil so znížením, ostatní by mali funkciu vykonávať za polovicu, čím by sa malo ročne ušetriť asi 4 tisíc eur. Zmena vo funkcii zástupcu starostky podľa nej vyplynula aj z kuloárnej snahy poslancov. Na otázku, prečo začala vlastným synom uviedla, že jej to radili ostatní poslanci. Ako dodala, Ákos Stubendek je v poslaneckom zbore najmladší, onedlho bude končiť školu a možno sa z obce odsťahuje. „Možno keby na neho prišiel rad, už tu nebude,“ poznamenala Stubendek

Podľa našich informácií sa konanie starostky niektorým opozičným poslancom nepáči už dlhšiu dobu, chceli začať s petíciou na jej odvolanie, čakali však na rozhodnutie súdu. Starostku okresný sudca ešte v marci uznal vinnou zo sprenevery, tá sa však odvolala, preto vo veci bude rozhodovať krajský súd. Vymenovanie starostkinho syna do funkcie zástupcu bolo impulzom na zbieranie podpisov za odvolanie Márty Stubendek. „Musíme jej ukázať, že si nemôže robiť čo chce, aj keď odvolanie a vymenovanie zástupcu je v súlade so zákonom,“ povedal pre Rimava.sk jeden z obecných poslancov Zoltán Pósa (SMER-SD), podľa ktorého je to však proti morálnym zásadám. Ako dodal, na včerajšom rokovaní sa starostky pýtal na dôvod zmien vo vedení obce, no dočkal sa iba odpovede, že starostka dôvody má, no nemusí ich poslancom vysvetľovať.

Pósa, ktorý je zároveň predsedom finančnej komisie pri obecnom zastupiteľstve tiež uviedol, že obecná kasa je prázdna.

Ákos Stubendek je v poslaneckom zbore najmladší, onedlho bude končiť školu a možno sa z obce odsťahuje. „Možno keby na neho prišiel rad, už tu nebude,“ poznamenala Stubendek.
-----
Pod hlavičkou obce by malo pracovať viacero rodinných príslušníkov starostky.
 Ako podotkol, v súvislosti s revitalizáciou centrálnej zóny obce museli prijať prekleňujúci úver vo výške viac ako 470 tis. eur. „Iba mesačné úroky činia 2 tis. eur,“ zdôraznil Pósa, podľa ktorého ich starostka informovala, že obec na prefinancovaní stratí približne 10 tis. eur. Podľa Stubendekovej ministerstvo však už dlžnú sumu uhradilo a úver budú vedieť zaplatiť jednorázovo.

Starostka priznala, že je potrebné šetriť, navrhovať bude aj zníženie odmien poslancov. "Šetriť treba," povedala Stubendek, ktorej poslanci odsúhlasili maximálny možný plat starostu, konkurujúci aj niektorým primátorom miest. Na otázku, či plánuje šetrenie aj na svojej odmene, uviedla, že by bolo korektné, keby sa navrhlo vo všetkých sférach.

Starostku čaká v septembri pojednávanie na krajskom súde. Odvolala sa totiž voči rozhodnutiu okresného súdu, ktorý ju na jar uznal vinnou zo sprenevery a uložil jej podmienečný trest odňatia slobody v trvaní 12 mesiacov. Zároveň jej uložil trest zákazu činnosti vykonávať funkciu starostu obce na tri roky a náhradu škody vo výške viac ako tritisíc eur. Prokurátor Márte S. kladie za vinu, že ako starostka bez predchádzajúceho rozhodnutia obecného zastupiteľstva a v rozpore so zásadami nakladania s finančnými prostriedkami obce dala pokyn, aby z obecnej kasy boli uhradené faktúry pre právnika. Ten mal starostku aj niekoľkých poslancov zastupovať v konaní pred Ústavným súdom, ktorý rozhodoval o platnosti komunálnych volieb konaných v roku 2006. Voľby boli vtedy vyhlásené za neplatné. Starostka mala svojim konaním spôsobiť obci škodu vo výške viac ako 3 100 eur. Ako Márta S.na pojednávaní uviedla, necíti sa byť vinnou.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross