No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. SEČ: V obci majú stavať ďalšie nájomné byty, za záhradami rodinných domov

Rimavská Seč 2011V Rimavskej Seči chcú stavať ďalšie nájomné sociálne byty. Približne 45 bytových jednotiek má byť postavených na obecných pozemkoch, pri záhradách rodinných domov na hlavnej ulici. Susedia sú ale proti. "Nikomu nie je jedno, či bude mať v susedstve 45 mnohopočetných rodín," povedala pre Rimava.sk poslankyňa Mária Gálová. Aj starostka obce potvrdila, že v obci sú rôzne názory na výstavbu a niektorým sa plánované umiestnenie bytoviek možno nepáči. "Lokalita je ale vybratá," uviedla Márta Stubendek a dodala, že v bytoch by mali bývať občania, ktorí sú asimilovaní a budú vedieť splácať nájom.

Ako starostka informovala, na výstavbu chcú žiadať dotáciu od štátu. Spomenula však, že do úvahy prichádza aj rýchlejšia možnosť, ako byty postaviť. Podľa jej slov by mohli prenajať pozemky súkromnej spoločnosti, ktorá by sa postarala o výstavbu. "Záujemcovia sa hlásili ale konečný verdikt ešte nepadol," uviedla starostka, ktorá, ako tvrdí, by bola radšej, ak by sa do výstavby pustila obec.

Poslanci obecného zastupiteľstva Mária Gálová a Zoltán Pósa však potvrdili, že starostku už minulý mesiac zastupiteľstvo poverilo podpísaním zmluvy o dlhodobom nájme pozemkov so súkromnou spoločnosťou. Podľa poslanca Zoltána Pósu je zmluva o dlhodobom prenájme pozemkov zatiaľ v štádiu prípravy, znenie zmluvy im ale starostka nebola ochotná predložiť so slovami, že nie je povinná. "Väčšina poslancov odsúhlasila, že môže zmluvu podpísať ale návrh zmluvy by sme mali prerokovať," podotkol Pósa.

V obci s takmer dvetisíc obyvateľmi je zatiaľ postavených 44 bytov pre sociálne znevýhodnených občanov. Ďalšie chcú postaviť už dlhšiu dobu, zatiaľ ale neúspešne. "Dvakrát našu žiadosť o dotáciu na byty už odmietli," uviedla poslankyňa Gálová. Okrem toho, že umiestnenie novej dvojposchodovej bytovky sa nepáči viacerým obyvateľom vytýka Gálová aj splácanie nájmu. "Nájomníci z terajších bytov majú veľké dlžoby. Doteraz sme ani toľko z nájmu nevedeli vyzbierať, aby sme vedeli urobiť opravu na starších bytoch. To je problém," upozornila poslankyňa a dodala, že obec si preto musela vziať úver na opravu strechy jedného zo starších nájomných bytov. Ako spomenula, obec je zadĺžená a ďalší úver už zrejme nedostanú.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross