No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. Sobota bola centrom južného Slovenska. Stretli sa tu milovníci maďarskej literatúry

Rimavská Sobota bola koncom minulého týždňa centrom južného Slovenska. V priestoroch Domu kultúry sa stretli štyri stovky milovníkov maďarskej literatúry. Svoje umenie ukázalo v rámci 26. ročníka celoštátnej súťaže Mihálya Tompu v prednese poézie a prózy v maďarskom jazyku viac ako 240 súťažiacich. Okrem trojdňovej súťaže však účastníkov čakal aj bohatý sprievodný program, ktorý si pochvaľovali nielen účinkujúci, ale aj návštevníci. Podujatie sa však nieslo aj v znamení spomienky na 200. výročie narodenia Mihálya Tompu, podľa ktorého je prehliadka pomenovaná.

„Dopadlo to veľmi dobre. Úroveň súťaže bola dobrá, práca poroty bola tiež vynikajúca, takže sme spokojní,“ zhodnotila členka organizačného výboru Elvíra Povinská. Podľa jej slov pozitívne ohlasy od účastníkov nemajú len k organizácii súťaže, ale aj k ubytovaniu a dokonca aj na stravovanie. Tak ako každý rok, tak aj tento podľa Povinskej prešli spoločne všetci účastníci súťaže Hlavné námestie a pozreli si historické budovy a sochy významných osobností. „Ukázali sme im aj Námestie M. Tompu, ktoré sa práve rekonštruuje a povedali im ako bude vyzerať po dokončení,“ priblížila s tým, že prehliadka námestia bola sprevádzaná aj spevom a hudbou v podaní Márie Pákoovej a jej žiakov. „Bolo to také spestrenie prehliadky,“ dodala Povinská, podľa ktorej na budúci rok, ak im bude priať počasie by chceli navštíviť Kurinec.

Druhý deň podujatia, v sobotu, patrila aj deťom. Organizátori pre nich v Dome kultúry pripravili interaktívnu bábkovú dielňu. „Deti sa mohli s bábkami zahrať a vymyslieť aj bábkové divadlo. Veľmi sa im to páčilo,“ poznamenala členka organizačného výboru.

V poradí 26. ročník súťaže však bol aj o spomienkach. Pripomenuli si herca Lászlóa Csendesa z Maďarska, ktorý pochádzal z Rimavskej Soboty a bol aj zakladateľom Košického divadla Thália. „Vlani sme ho tu mali ešte aj ako účinkujúceho a aj ako porotcu,“ povedala Elvíra Povinská. Spomenuli si aj na bývalého predsedu celoslovenského Csemadoku Pétera Kolára. A tretia spomienka bola pri príležitosti 200. výročia narodenia Mihálya Tompu, podľa ktorého je prehliadka pomenovaná. Pri tejto príležitosti OZ Oxymoron pripravil pre účastníkov výstavu s názvom Tompa Mihlály, ktorú otvorili v prvý deň súťaže a záujemcovia ju budú môcť navštíviť až do 19. mája 2017.

Výsledky celoštátnej súťaže si môžete pozrieť TU.

Zdroj: Rimava.sk, FOTO: MaSkmedia


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross