No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. SOBOTA: Chcú, aby s opravou chátrajúceho župného domu pomohol štát

Bývalý Župný dom v Rimavskej SoboteS opravou bývalého župného domu v Rimavskej Sobote, v ktorom aktuálne sídli niekoľko odborov okresného úradu, by mohol pomôcť štát, keďže samospráva na jeho rekonštrukciu financie nemá. Podľa rimavskosobotského primátora Jozefa Šimka jednou z alternatív je vrátenie budovy štátu, za podobných podmienok, ako keď ju za symbolickú sumu pred rokmi mesto dostalo. Podmienkou by však bolo zabezpečenie rekonštrukcie do troch rokov. „Vyriešili by sme jeden obrovský problém,“ povedal primátor na poslednom rokovaní mestského zastupiteľstva poslancovi Robertovi Kuvikovi, ktorý sa zaujímal o uzavretie chodníka pri budove ako aj o bezpečnosť okoloidúcich. Chodník, lemujúci pravé krídlo budovy, na jeseň preventívne uzavreli kvôli padajúcej omietke.

Zámer opraviť budovu za pomoci štátu podporuje aj prednosta obvodného úradu Pavel Struhár. Tvrdí, že by chcel, aby bola štátna správa centralizovaná do budovy bývalého župného domu. Ako pre Rimava.sk ďalej uviedol, jednou z alternatív by bolo historickú budovu vrátiť štátu s garanciou opravy a jej údržby alebo ju odovzdať do dlhodobého lacného nájmu, financie na opravu by získali z projektu a dotácií. O týchto možnostiach podľa Struhára hovorili  aj generálnemu riaditeľovi sekcie verejnej správy ministerstva vnútra Adriánovi Jenčovi, ktorý bol v meste na obhliadke troch budov. V jednej z nich by na budúci rok malo vzniknúť klientské centrum. „Hľadáme možnosti,“ zdôraznil prednosta obvodného úradu.

Klasicistická budova na Námestí M. Tompu vo vlastníctve mesta je kultúrnou pamiatkou. Od deväťdesiatych rokov slúži ako administratívne centrum štátnej správy a rôznych inštitúcií, za posledné roky je ich však menej. Väčšina priestorov ostala prázdna a budova by potrebovala opravu, niektoré jej časti sú podľa samosprávy v havarijnom stave. V roku 2007 bola vykonaná rekonštrukcia v rámci prvej etapy na priečelí budovy z grantového programu z dotácie vo výške takmer 166 tis. eur. Samospráva rekonštrukciu kofinancovala 20-timi percentami. V budove v súčasnosti sídli aj rimavskosobotský okresný úrad, pod ktorý spadá osem odborov, pod jednu strechu sa však zatiaľ nesťahovali.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross