No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. SOBOTA: Pri župnom dome preventívne uzavreli chodník, z budovy opadáva omietka

4. novembra 2013 |  | 

uzavrety chodnik R. SobotaChodník, lemujúci pravé krídlo historickej budovy bývalého župného domu v Rimavskej Sobote, je pre chodcov uzavretý. Ide o preventívne opatrenie zo strany Mestskej bytovej správy (MsBS), ktorá budovu spravuje. Ako pre Rimava.sk potvrdil poverený riaditeľ MsBS Zoltán Koóš, z obvodového múru padá omietka, je v havarijnom stave. Podľa jeho slov chodník uzatvorili v závere minulého týždňa, aby tak čo najrýchlejšie zaistili bezpečnosť chodcov. Ako poverený riaditeľ ďalej spomenul, mestská bytová správa financie na opravu budovy nemá, problém s padajúcou omietkou však budú podľa jeho slov riešiť čo najskôr.

Nie je to prvý prípad, kedy prechádzanie pri historickej budove mohlo skončiť nešťastím. Ako Rimava.sk informovala, v zime v roku 2010 padali na chodník okrem omietky dokonca aj kusy tehál. Vtedajší konateľ Mestskej bytovej správy Svetozár Müller uviedol, že stav zapríčinili popraskané škridle, následné zatekanie na rímsu a postupné zvetrávanie. Spomenul, že pod strechou sa navyše zdržiavajú holuby.

uzavrety-chodnik Rimavska SobotaRimavskosobotská samospráva sa už niekoľko rokov snaží získať financie z grantov na ďalšiu etapu obnovy budovy. V rámci výzvy “Obnov si svoj dom” však ani tento rok nebola úspešná. Komisia zriadená Ministerstvom kultúry SR projekt nepodporila. Mesto na opravu fasády žiadalo viac ako 280 tis. eur. Ako v septembri uviedol prednosta mestského úradu Štefan Szántó, samospráva financie na opravu budovy vo vlastnom rozpočte nemá.

Aj rimavskosobotskí poslanci sa niekoľkokrát zhodli na tom, že budova nevyhnutne potrebuje opravu. Pri schvaľovaní odpredaja mestskej ubytovne sa uzniesli, že získané peniaze majú byť použité výlučne na opravu bývalého župného úradu.

Klasicistická budova na Námestí M. Tompu vo vlastníctve mesta je kultúrnou pamiatkou. Od deväťdesiatych rokov slúži ako administratívne centrum štátnej správy a rôznych inštitúcií, za posledné roky je ich však menej. Väčšina priestorov ostala prázdna a budova by potrebovala opravu, niektoré jej časti sú podľa samosprávy v havarijnom stave. V roku 2007 bola vykonaná rekonštrukcia v rámci prvej etapy na priečelí budovy z grantového programu z dotácie vo výške takmer 166 tis. eur. Samospráva rekonštrukciu kofinancovala 20-timi percentami. V budove v súčasnosti sídli aj rimavskosobotský Okresný úrad.

Zdroj: Rimava.sk

Súvisiace články
Peniaze na ďalšiu opravu bývalého župného úradu ministerstvo neposkytlo
Za prenájom priestorov zaplatí obvodný úrad o tridsať percent menej
Z bývalého župného domu sa odsťahoval aj obvodný úrad životného prostredia
Z budovy bývalého župného domu sa odsťahoval úrad dopravy
Chlapci chceli kradnúť na obvodnom úrade, pred políciou sa skryli na povale
Na obvodnom úrade sa zlúčili odbory, o prácu prišlo osem ľudí
Sťahovanie metského úradu do bývalého župného domu je podľa prednostu nereálne
Z budovy bývalého župného domu opadáva omietka a tehly

 


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross