No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. SOBOTA: Čierny orol už s novou fasádou, opravy sa dočká aj samotné átrium

Historická budova v centre Rimavskej Soboty sa už môže popýšiť okrem novej strechy či okien aj novou fasádou, ktorá bola v havarijnom stave a od jari 2017 padala omietka na chodník. Oprava fasády bola v hodnote približne 300 tis. eur. Rekonštrukcie sa však dočká aj vnútorná časť budovy, átrium.„Rekonštrukcia prebiehala pod dozorom Krajského pamiatkového úradu, pobočka Lučenec. Pravidelne sledovali priebeh prác a rovnako aj určovali niektoré veci. Napríklad farba náteru sa nemohla príliš líšiť od pôvodných historických farieb,“ ozrejmil pre Rimava.sk Jaroslav Bagačka riaditeľ Strednej odbornej školy obchodu a služieb (SOŠOS), ktorá budovu využíva hlavne na praktické vyučovanie študentov. Podľa Bagačku sa v doterajšej rekonštrukcii obnovila štuková výzdoba, zachovala sa vstupná brána, ktorá bola urobená na mieru, ďalej zadný vchod a obnovili sa aj pôvodné komínové telesá. Ako riaditeľ priblížil, vyriešil sa aj problém s vtáctvom. „Budova je teraz chránená systémom špicov a sietí, čo bola taktiež súčasť rekonštrukcie,“ doplnil. Ako ozrejmil, takáto ochrana by bola vhodná aj na plochy striech, ktoré nateraz nie sú chránené voči vtáctvu.

Rekonštrukcia by pokračovať vo vnútornej časti objektu, v átrium. Podľa Bagačku sú naplánované minimálne tri etapy rekonštrukcie. „Opravia sa kompletné rozvody. Je to síce menej viditeľná, ale potrebná a nákladná rekonštrukcia, ktorá si vyžiada investíciu približne 200 tis. eur. V pláne je aj samotné využitie objektu, a to miestností od námestia ako hotelových izieb. Vzadu by mohla byť piváreň, reštaurácia. Dôležitá je však aj rekonštrukcia spoločenskej haly na poschodí, ktorá by mala byť aj so zázemím využívaná na stužkové a rôzne spoločenské udalosti. Potom by sa mali rekonštruovať aj prevádzky odborného výcviku a kolorit nádvoria by dotvárali butiky po stranách,“ spomenul riaditeľ.

Celková suma rekonštrukcie historickej budovy je odhadnutá na viac ako milión eur. Túto sumu ešte v minulom roku vyčlenil Banskobystrický samosprávny kraj, ktorý je zriaďovateľom Strednej odbornej školy obchodu a služieb v Rimavskej Sobote.

Zdroj: Rimava.sk
Súvisiace články
R. SOBOTA: Práce na historickej budove napredujú. Po výmene okien opravia aj fasádu
Budovu Čierny orol čaká rekonštrukcia, momentálne opravujú strechu v havarijnom stave
DOPLNENÉ: Z historickej budovy začala opadávať omietka, kraj už na opravu vyčlenil peniaze
Budovu Čierny orol čaká rekonštrukcia, momentálne opravujú strechu v havarijnom stave
Na historickej budove Čierneho orla pokračujú v opravách strechy


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross