No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. Sobota dejiskom unikátnej putovnej výstavy Knihy kníh

Na začiatku nového školského roka sa v Gemersko-malohontskom múzeu v Rimavskej Sobote uskutoční unikátna putovná výstava Biblií. V rámci expozície „Biblia na cestách“ budú môcť návštevníci vidieť nielen rôzne jazykové prevedenia Biblií z celého sveta i Slovenska, ale aj historické vydania tejto „knihy kníh“ či rôzne netradičné väzby. Výstava začína 11. septembra slávnostnou vernisážou a bude trvať do 27. septembra 2018.

Medzi najstaršie exponáty patrí Biblia písaná latinkou z roku 1693, Biblia písaná švabachom z roku 1766, slovenská Biblia z 18. storočia a stredoveký pergamenový zvitok s časťou knihy Deuteronomium (5. kniha Mojžišova). Zo Slovenska pochádza i vystavovaný preklad Andreja Hlinku. Na výstave nebudú chýbať novšie, no nie menej atraktívne Biblie zo súčasnosti, ako napríklad Biblia do nepohody, ktorá je vode odolná a Biblia pre armádu, zabalená do vojenskej „maskáčovej“ látky. Zaujímavá je aj Biblia pre väzňov, z ktorej stránok je nemožné vyrobiť si cigarety. Svetovým unikátom je i Biblia vyzdobená maľbami Salvadora Dalího a viacerými drahokamami. Jeden z 333 kusov, ktoré na Slovensku vydavateľstvo Ikar vydalo, bude možné vidieť aj na výstave Biblií v Rimavskej Sobote.

Biblia prežila nespočetné množstvo vlád, politických režimov či živelných katastrof a napriek tomu nestráca čitateľov. Jej cenný obsah je aktuálny aj po stovkách rokov. Široká expozícia Biblií zaujala doteraz už mnohých návštevníkov viacerých miest na Slovensku aj v Českej republike. „Prekvapil nás záujem o túto výstavu, o Bibliu samotnú a všeobecne o duchovné otázky medzi mladými ľuďmi, staršími i širokou verejnosťou. Sme radi, že pre mnohých je Biblia Knihou kníh, ktorá obsahuje aktuálne posolstvo aj pre dnešnú dobu, najmä v tejto v mnohých ohľadoch ťažkej dobe. Biblia dokáže povzbudiť, posilniť, ukázať cestu ku kvalitnému a plnohodnotnému životu a zároveň odpovedá na najdôležitejšie otázky týkajúce sa histórie, súčasnosti a blízkej budúcnosti. Veľa praktických rád pre každodenný život je nepochybne tiež obrovským prínosom pre každého človeka,“ hovorí Milan Šurman, lektor a usporiadateľ výstavy.

Súčasťou výstavy budú i ďalšie sprievodné akcie. Návštevníkom budú k dispozícii aj rôzne doplnkové študijné materiály, mapy, CD a DVD. Okrem nich si budú môcť samozrejme zakúpiť suveníry a tiež samotnú knihu Biblie.

Slávnostná vernisáž spojená s otvorením výstavy „Biblia na cestách“ sa uskutoční v utorok, 11. septembra o 17:00 v priestoroch Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote. Následne bude výstava sprístupnená až do 27. septembra, a to v týchto otváracích hodinách pondelok - piatok: 8:30 – 17:00 hod., sobota a nedeľa: zatvorené. Vstup je voľný.

Ďalšie informácie o výstave nájdete na stránke www.biblianacestach.sk alebo na tel. č. 0907 043 642, prípadne e-mailovej adrese [email protected].

Zdroj: Tomáš Turčan z organizačného tímu


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross