Láska v studni, to je názov novej tragikomickej inscenácie, ktorú na divadelných doskách v Rimavskej Sobote predstaví Divadlo Havran. Nielen o divadle, ale aj o predstavení sme sa porozprávali s riaditeľom ZUŠ a učiteľom LDO Marianom Lackom, zakladateľom umeleckého tábora Letavy, hudobníkom, výtvarníkom a organizátorom kultúrneho a spoločenského diania v Rimavskej Sobote. Spolu s divadlom Havran naštudovali spomínanú tragikomickú inscenáciu, odohrávajúcu sa na talianskom vidieku v prvej polovici 20. storočia. Jej premiéra bude v sobotu, 4. novembra o 19:00 hod., v bábkovej sále Domu kultúry. V inscenácii sa predstavia rimavskosobotskí ochotníci Katarína Smaczna, Roman Čarnoký, Gabika Gazdová, Gabriel Kertész, Matej Kováč a Pavel Ďurás.
Maňo, teba ľuďom v Rimavskej Sobote určite nemusíme prestavovať, predstav nám bližšie Divadlo Havran.
Divadlo Havran vzniklo v júli 2015 ako divadlo dospelých pri ZUŠ v Rimavskej Sobote, z mojej iniciatívy, pretože mnohí dospelí majú záujem navštevovať ZUŠ v štúdiu pre dospelých (ŠPD). V prvej sezóne súbor pripravil svoju prvú inscenáciu, monodrámu „Žobráci“, na motívy rovnomennej novely Stanislava Rakúsa. Hra bola doteraz reprízovaná 27-krát, vrátane účasti na 7 celoslovenských festivaloch ochotníckej divadelnej tvorby (Belopotockého Mikuláš, Divadlo a deti Rimavská Sobota, Gorazdov Močenok – 1. miesto, Festival Stanislava Chrena - Kanianka, Festival Ivana Stodolu - Palúdzka, Festival hier s dedinskou tematikou, Trebišov – Cena za herecký výkon, Palárikova Raková, Čadca – 1. miesto)
Čo pripravilo Divadlo Havran v novej sezóne?
V novej sezóne sme siahli po poviedkovej knihe talianskeho spisovateľa Luigiho Malerbu: Láska v studni. Poviedku s rovnakým názvom sme spracovali od prípravy scenára, dramatizácie až po javiskový tvar. Je to tragikomická inscenácia, odohrávajúca sa na talianskom vidieku v prvej polovici 20. storočia. Síce v Taliansku, ale paralely medzi vzťahmi s naším vidiekom sú zjavné. Chceme priblížiť život v talianskej dedinke a poukázať na to, že vzťahy a vlastnosti ľudí v Taliansku a na Slovensku sú veľmi podobné. Zámerom je odohrať v mestách, obciach a dedinách regiónov Gemer-Malohont-Novohrad túto inscenáciu pre nášho vidieckeho diváka a priblížiť mu nielen taliansky vidiek, ale divadelné umenie ako také.
Ako prebiehali skúšky?
Skúšok bolo naozaj dosť, pretože sme zvolili trochu modernejšie spracovanie, v ktorom sa odohrávajú aj vízie hlavného hrdinu, tichého a trochu zakríknutého dedinčana Goviho. Tieto vízie sme spracovali za pomoci UV svietenia spôsobom takzvaného čierneho divadla, a to je dosť náročné na techniku, ale aj hercov. Scénu, keďže pracujeme s väčšími plátnami, nám ušila krajčírska majsterka. Tak isto aj kostýmy.
Už ste si vyskúšali aj divácku odozvu na predstavenie?
Podarilo sa nám urobiť predstavenia v Kružne, Zvolenskej Slatine a dokonca nás vybrali aj na celoštátny Festival hier s dedinskou tematikou do Trebišova. Tam bola hra ocenená 1. miestom a v celoslovenskej súťaži scenárov som získal 2. miesto a Roman Čarnoký, ktorý hrá hlavnú postavu Goviho, dostal cenu za herecký výkon. Teraz máme v pláne premiéru tu v Rimavskej Sobote, ale aj predstavenia v Kokave nad Rimavicou a reprízu v novej sále u nás v ZUŠ-ke, na Svätoplukovej 20 (2. decembra). Predstavenie je určené vekovo neobmedzenému divákovi, teda od detí až po dospelých a plánujeme sa s ním zúčastniť aj rôznych festivalov na Slovensku a v zahraničí, Česká republika, Poľsko, Srbsko... Verím, že sa táto hra bude páčiť a že si nájde svojich fanúšikov, tak ako to bolo aj pri prvej hre Divadla Havran.
Predstavenie vzniklo vďaka podpore z verejných zdrojov Fondu na podporu umenia, v spolupráci s domovskou ZUŠ-kou, združeniu rodičov pri ZUŠ a občianskym združením Oxymoron. Podporili ho aj miestni podnikatelia Erik Klaubert, Čaluníctvu a rámovaniu Hano, firme Polep.sk, firme Koro a iným.
Zdroj: Rimava.sk, FOTO: archív Divadlo Havran