No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. SOBOTA: K župnému domu ešte nemuselo padnúť posledné slovo

zupny_domOtázka, či mesto predá alebo nepredá historickú budovu bývalého župného domu štátu, ešte nemusí byť definitívne uzavretá. Poslanci síce minulý týždeň odpredaj za euro neodklepli, pretože im chýbala záruka, že štát budovu do piatich rokov opraví. O osude budovy sa však ďalej rokuje. Ako pre Rimava.sk uviedol prednosta okresného úradu Pavel Struhár, s primátorom už hovoril a samospráva by podľa neho mala svoje rozhodnutie prehodnotiť. Podľa prednostu majú radnicu zároveň kontaktovať zástupcovia ministerstva a predostrieť prijateľný návrh, keďže poslanci požadovali záväzok rekonštrukcie. Podľa Struhára by sa budova mala dostať do rúk štátu. „V tomto období by to bolo najlepšie riešenie,“ povedal a pripomenul myšlienku centralizovania štátnej správy. Odbory okresného úradu by podľa neho mohli sídliť pod jednou strechou, práve v historickej budove župného domu. Tu by malo byť zriadené aj KAMO, klientske miesto pre občanov, čo by uľahčilo vybavovanie na úradoch. Prednosta však nevylúčil, že ak by nedošlo k dohode medzi ministerstvom a mestom, môže nastať opačný prípad – zmena adresy okresného úradu, ktorý zatiaľ sídli práve v župnom dome, hoci viaceré jeho odbory sú v iných budovách v meste.

Ako Rimava.sk informovala, poslanci minulý týždeň prerokovali žiadosť ministerstva vnútra o odkúpenie budovy za symbolické euro. Samospráva však požadovala garanciu, že štát budovu do piatich rokov zrekonštruuje. K tomu sa ministerstvo nevedelo zaviazať. “Tak sa pýtam, načo im to dať, ak to nezrekonštruujú,” povedal vtedy na rokovaní primátor. Za odpredaj napokon hlasovalo osem poslancov, čo nestačilo, potrebná bola trojpätinová väčšina.

"Či bude budova stáť vo vlastníctve Mesta Rimavská Sobota takáto schátralá alebo vo vlastníctve štátu takisto schátralá, to je úplne jedno," povedal pre Rimava.sk primátor Jozef Šimko. Podotkol však, že osobne by bol prístupný aj na to, aby časová lehota na opravu zo strany štátu nebola päť rokov ale desať. Zdôraznil, že župný dom je veľmi hodnotnou budovou. Pripustil, že ministerstvo môže rozhodnúť o odsťahovaní okresného úradu a budova by ostala takmer prázdna. V takom prípade by sa podľa neho mohol v budúcnosti na Námestie Tompu presťahovať mestský úrad. Na rekonštrukciu by podľa jeho slov mohla samospráva využiť peniaze, ktoré by získala predajom budov na Svätoplukovej ulici (súčasné sídlo mestského úradu, pozn. red.).

Kultúrnu pamiatku nadobudlo mesto od štátu v máji 1991, zostatková cena budovy predstavuje podľa samosprávy v súčasnosti viac ako 400 tisíc eur. Niektoré časti župného domu sú však v havarijnom stave. Objekt je obsadený na štyridsať percent.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross