No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. SOBOTA: Kladením vencov si pripomenuli výročie SNP

26. augusta 2016 |  | |

snp„Pískali strely, duneli delá, horeli ohne, chvela sa zem. V zrkadlách duší nevinných detí prelieval život horkosti blen.“ Aj týmito slovami veršov si v piatok, 26. augusta, účastníci spomienkového stretnutia pripomenuli 72. výročie Slovenského národného povstania. Vence položili k pamätníku Červenej armády na Námestí M. Tompu v Rimavskej Sobote pred Gemersko-malohontským múzeom.

Toto výročie si pripomenú vo viacerých samosprávach kladením vencov na pamätníky či pomníky SNP ako aj pálením vatry. V obci Rimavská Baňa sa začiatkom septembra uskutoční aj ukážka bojov z tohto obdobia. Toto podujatie so samosprávou spoluorganizoval Oblastný výbor Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov.

Ing. Pavel Brndiar

Ing. Pavel Brndiar

Ako vo svojom príhovore uviedol predseda oblastného výboru Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov Pavel Brndiar, Slovenské národné povstanie je jedna z najvýznamnejších udalostí v slovenských dejinách, ktorou sme sa prihlásili k myšlienkam demokracie a slobody. „V ňom sme sa prihlásili k myšlienkam demokracie a slobody, za ktoré sme neváhali vystúpiť so zbraňou v ruke a odmietli tak fašistický a nacistický režim potláčajúci ľudské práva a slobody," povedal Brndiar. Zároveň podotkol, že ľudí pamätajúcich si tieto udalosti je čoraz menej. Často sa však podľa neho hovorí, že do minulosti sa netreba vracať ani ovplyvňovať. „Ale návraty sú potrebné pre pochopenie súčasnosti a ovplyvnenie budúcnosti. Musíme si ich pripomínať aby sa nikdy viac v modernej ľudskej spoločnosti neopakovali," konštatoval v príhovore. Predseda oblastného výboru sa vrátil k niektorým udalostiam SNP a pripomenul čas, keď sa myšlienky priamych účastníkov vracajú do hôr pod Klenovským Veprom, Hradovou či v Slovenskom Rudohorí.

Pietneho aktu sa zúčastnili desiatky ľudí, medzi nimi primátor Rimavskej Soboty, niekoľko poslancov Mestského zastupiteľstva ako aj príslušníci ozbrojených zložiek raketometného oddielu, polície, zástupcovia a zamestnanci úradov a inštitúcií pôsobiacich v meste.

Zdroj: Rimava.sk


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross