No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. SOBOTA: Mesto je pod drobnohľadom kamier, kriminalita má klesajúcu tendenciu

Na poriadok v Rimavskej Sobote dozerá okrem štátnej polície aj tá mestská i takmer tridsať kamier. Mesto je tak pod drobnohľadom, čo má za následok pokles kriminality za uplynulý rok. Vyplýva to zo správy o činnosti mestskej polície, ktorú na nedávnom zastupiteľstve predložil náčelník MsP Peter Berecz.

V rámci ich radov dozerá na poriadok v meste 12 príslušníkov. Okrem toho je na stanici MsP v prevádzke chránená dielňa, kde pracujú piati zdravotne ťažko postihnutí občania. Jednou z ich úloh je sledovanie mestského kamerového systému. Ten aktuálne tvorí 20 otočných a 8 statických kamier. Ako ďalej ozrejmil, v uplynulom roku bola prevedená obnova časti systému. „Tiež je využívaná prenosná kamera so solárnym nabíjaním, ktorá je umiestňovaná na možné problémové miesta,“ doplnil Berecz s tým, že do celého systému bolo v roku 2017 investovaných 18 600 eur, z toho približne polovica bola z vlastných zdrojov. Podľa jeho slov kamerovým systémom sa podarilo zistiť 368 priestupkov, čo je o 137 prípadov menej ako v roku 2016. Išlo prevažne o priestupky proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky, verejnému poriadku či proti občianskemu spolunažívaniu a majetku. Okrem toho v rámci hliadkovej činnosti bolo MsP zistených a riešených aj na základe oznámení od občanov 2284 prípadov, ktoré sa rovnako týkali vyššie spomenutých priestupkov. Pokles je aj v prípade trestných činov. Na území mesta sa v roku 2017 spáchalo 47 trestných činov, pričom v roku 2016 ich bolo až 166.

Náčelník MsP Peter Berecz

Problémom v niektorých častiach mesta však zostávajú bezdomovci. V roku 2017 bolo podľa náčelníka MsP zistených 66 takýchto občanov, z ktorých väčšina často migruje. „Tieto osoby so sklonmi k asociálnemu správaniu vyhľadávajú miesta s väčšou koncentráciou občanov, eventuálnych darcov, ako sú obchodné domy, kostoly alebo miesta, kde sa konajú rôzne kultúrno-spoločenské akcie,“ priblížil Berecz, podľa ktorého práve na týchto miestach sa sústreďovali príslušníci MsP. Podľa jeho slov však u týchto osôb uloženie akejkoľvek sankcie zo strany polície stráca význam a neprináša očakávanú nápravu. „Polícia má v týchto prípadoch veľmi obmedzené možnosti, keďže v meste nie je záchytná stanica, kde by bolo možné v zmysle zákona umiestniť takéto podnapité osoby,“ dodal.

Mestská polícia v priebehu roka 2017 mala na starosti aj odchyt túlavých psov. Celkovo sa im podarilo odchytiť až 80 psov. „Z toho bol pre štyroch psov nájdený nový majiteľ, 19 psov bolo vrátených pôvodným majiteľom, 50 psov bolo umiestnených do útulku vo Fiľakove, 3 psy uhynuli,“ poznamenal. Polícia sa zaoberala aj čiernymi skládkami. V uplynulom roku bolo MsP zistených 32 nepovolených skládok. Z toho v 14 prípadoch boli podľa Berecza zistení pôvodcovia, v 18 prípadoch sa pôvodcov skládok zistiť nepodarilo.

Pokles priestupkov ako aj trestných činov v meste ocenili aj poslanci. „Pokles nasvedčuje tomu, že polícia si plní svoju povinnosť. Chráni majetok občanov i mesta,“ povedala poslankyňa Eva Bornayová. Podľa poslanca Ivana Hazucha je to dobrý trend. Ako však podotkol, takýto pokles je na celom Slovensku. Podľa jeho slov by za tým mohla byť aj zvyšujúca sa životná úroveň. Poslanec vyzdvihol aj narastajúci počet kamier. Ako ďalej ozrejmil primátor Jozef Šimko, plánujú nainštalovať ešte ďalšie kamery na Ulici B. Baróka (inštalovaná dnes ráno, 27. marca, pozn. red.) a pri Obchodnej akadémii. Taktiež do konca roka majú podľa Šimka navýšiť počet príslušníkov mestskej polície o ďalších troch členov.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross