No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. SOBOTA: Mesto ostáva naďalej v rozpočtovom provizóriu

Rimavskosobotská samospráva ostáva naďalej v rozpočtovom provizóriu. Aj keď poslanci tento mesiac odsúhlasili rozpočet, primátor Jozef Šimko dnes uznesenie vetoval. „Pokiaľ by som to podpísal, tak by to bol likvidačný rozpočet pre občanov Rimavskej Soboty. Zastavil by sa akýkoľvek rozvoj mesta,“ povedal pre Rimava.sk Šimko a dodal, že z rozpočtu Technických služieb mesta (TSM) si nemôže ani on, ani poslanci dovoliť stiahnuť 380 tis. eur lebo by skolabovali (TSM preberú v najbližších dňoch zber a vývoz TKO do vlastnej réžie, pozn. red). Ako Šimko podotkol, keby uznesenie o rozpočte podpísal, musí prikročiť k rázny opatreniam ako okamžite prepustiť troch redaktorov z mestských novín, zastaviť futbal a krytú plaváreň. Otázne by podľa Šimka bolo či by v sobotu otvorili mestskú pláž, utrpela by čistota ako aj kosenie zelene v meste.

Pre poslanca Františka Auxta, ktorý za rozpočet nezahlasoval, nebolo prekvapením, že primátor uznesenie nepodpísal. „S takýmto rozpočtom TSM nemôžu existovať,“ povedal pre Rimava.sk Auxt a dodal, že rozpočet nepodporil lebo chcel aby sa veci, ako napríklad vývoz smetí, pohli. Ako doplnil, medzi primátorom a poslancami nastala obrovská chyba v komunikácii a momentálnu situáciu prirovnal k „pokazenému“ manželstvu. „Teraz je to už ťažké,“ uzavrel.

Rozpočet mesta odsúhlasený 12-timi poslancami zo 16 prítomných v MsZ počíta s príjmami vo výške 13,250 mil. eur a výdavkami 13,214 mil. Šéf poslaneckého klubu SMER-SD Ján Végh bol vetovaním rozpočtu veľmi prekvapený. Ako pre Rimava.sk Végh uviedol, primátor vetoval rozpočet, ktorý sám predložil. "Odsúhlasili sme mu to bez pripomienok, tak, ako to dal," povedal Végh, podľa ktorého bola v apríli pôvodná úspora ich klubu vo výdavkoch približne 4,8 percenta z rozpočtu pre prípad, že nebudú naplnené príjmy. „On ju rozhádzal, čo sme my už potichu akceptovali a neprotestovali sme. Pritom sme schválili to, čo nám predložil a teraz to chce vetovať. Aký to má význam?“ pýta sa Végh, podľa ktorého primátor nechcel, aby poslanci disponovali s týmito financiami. „Toto sa nedá chápať inak ako nehorázna špekulácia, výsledkom ktorej má byť útok na kohosi alebo čosi,“ vyhlásil Végh, podľa ktorého Šimko tým, že robí okolo všetkého cirkus, popularizuje svoju osobu.

Primátor zo zákona musí zvolať poslancov do 60 dní od odhlasovania rozpočtu, ten poslanci môžu potvrdiť už 3/5 všetkých 19-tich poslancov. „Som presvedčený, že poslanci to zvážia, že to bolo nezodpovedné hlasovanie z ich strany,“ konštatoval primátor Šimko.

V rozpočte pre rok 2012, ktorý schválilo mestské zastupiteľstvo na tretíkrát až v júni, sa nepočíta s 80-tisícovým úverom na dopravné ihrisko ani so začatím výstavby 50-metrového bazéna na Kurinci. Oproti pôvodnému návrhu sa znížil príspevok pre TSM, z takmer 1,7 mil. na 1,3 mil. eur. Poslanci SMER-u tiež žiadali znížiť výdavky pri mestských novinách viac ako o polovicu, pri dotáciách na športové kluby vrátane MŠK navrhli znížiť balík financií z 200 na 130 tisíc eur. V rámci uznesenia poslanci schválili aj dodatok, podľa ktorého bude mestský úrad predkladať na každé zastupiteľstvo stav hospodárenia, informovať o záväzkoch a o verejných obstarávaniach pred ich vyhlásením.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross