No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. SOBOTA: Mesto žilo fašiangovou veselicou

perex-fasiangyFašiangy sa krátia, taký bol názov desiateho ročníka podujatia, ktoré sa konalo uplynulý piatok v Rimavskej Sobote. Akcia bola spojená aj s vyhodnotením výtvarnej súťaže Fašiangy na Gemeri a Malohonte v Galérii Domu kultúry. Rimava.sk o tom informovala Kristína Lendvorská z Gemersko-malohontského osvetového strediska v Rimavskej Sobote, ktoré spoločne s Centrom voľného času CVČ Relax a Mestským kultúrnym strediskom organizovali toto podujatie ako aj výstavu.

V piatok popoludní uličky v okolí námestia, ako aj samotné námestie zaplnili podľa Lendvorskej masky a krojovaný sprievod v podaní členov detských folklórnych súborov. Ako ďalej uviedla fašiangová chasa sa predstavila s programom pred Domom kultúry s fašiangovým pásmom, piesňami, vinšami a pochovávaním basy.

V priestoroch Galérie v Dome kultúry sa predstavili diela výtvarnej súťaže venovanej fašiangom na Gemeri a Malohonte. „Do výtvarnej súťaže sa zapojilo 18 škôl z okresov Rimavská Sobota a Revúca s vyše 200 prácami,“ priblížila Lendvorská a dodala, že práce vyhodnotila v piatok odborná porota, ktorá zároveň vyhlásila aj víťazov v jednotlivých kategóriách.

V prvej kategórii získala podľa Lendvorskej prvé miesto Petra Lengeňová zo ZŠ Ul. Hviezdoslavova v Revúcej, na druhom mieste sa umiestnila Anna Mária Rybárová zo ZŠ v Jelšave a na treťom mieste Alexandra Grláková zo ZŠ v Muránskej Dlhej Lúke. „Cenu poroty získal kolektív žiakov a pedagógov zo Špeciálnej základnej školy v Hnúšti,“ poznamenala.

V kategórii priestorová práca prvé miesto získal podľa jej slov Patrik Jursa zo ZŠ na Ul. Klokočovej v Hnúšti a druhé miesto v prvej kategórii za priestorovú prácu ŠAŠO (kolektívna práca) Základná škola v Tisovci. „Tretie miesto v prvej kategórii za priestorovú prácu získala Karolína Čavnická zo ZŠ na ulici Mieru v Jesenskom,“ uviedla Lendvorská.

Ako ďalej poznamenala, prvenstvo v druhej kategórii vybojovala Vanesa Lakatošová zo ZŠ s VJM z Jesenského. Druhé miesto si odniesla Nina Ondriková zo ZŠ na ul. Hviezdoslavovej v Revúcej a tretie miesto vyhral Milan Sendrey zo ZŠ z Jelšavy. „Za priestorovú prácu v druhej kategórii získala prvé miesto Alexandra Majzlánová z Reedukačného centra v Čerenčanoch. Druhé miesto v tejto kategórii patrilo Klaudii Zvarovej zo Základnej školy v Tisovci a tretiu priečku za priestorovú prácu získal Marian Kenický zo Špeciálnej základnej školy v Hnúšti,“ dodala.

V tretej kategórii sa podľa jej slov najviac darilo žiakom základnej umeleckej školy z Rimavskej Soboty. „Na prvom mieste sa umiestnil Daniel Pánek, druhé miesto patrilo Andreasovi Englerovi a tretie miesto získala Michaela Janečková zo ZUŠ-ky v Tisovci.,“ uviedla Lendvorská, podľa ktorej v kategórii pre ZUŠ-ky porota udelila ceny za kreativitu žiačke Veronike Gálikovej, Anne Ondrejcsák a Zuzane Lukáčkovej zo Základnej umeleckej školy v Rimavskej Sobote.

„Jedinečná fašiangová nálada priniesla všetkým prítomným úsmev na tvári a veríme, že o rok sa opäť stretneme pri veselých pesničkách, prípoviedkach, po 11-ty krát v Rimavskej Sobote,“ dodala na záver Lendvorská.

Na podujatí účinkovali Lieskovček a Háj pri CVČ Relax, Hájik pri Gymnáziu Ivana Kraska, Rimavan pri Dome kultúry v Rimavskej Sobote, skupina ETNOHIS pri ZŠ Š. M. Daxnera a Materská škola na Ulici Daxnera v Rimavskej Sobote, členovia Miestneho odboru Matice Slovenskej v Rimavskej Sobote, DFS Mladosť a FS Vepor z Klenovca.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross