No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. SOBOTA: Mestského poslanca uznali vinným z pokusu o machinácie pri verejnom obstarávaní

Mgr. Peter BartakovičStarostom mali ponúknuť vypracovanie projektov na zberné dvory aj žiadostí o nenávratný finančný príspevok, v konkurzoch vyhrali im blízke firmy. Za takýto pokus o machinácie pri verejnom obstarávaní súd uznal za vinných skupinu mužov, medzi nimi je aj rimavskosobotský mestský poslanec Peter Bartakovič. Ako pre Rimava.sk ďalej potvrdil Ľuboš Murgaš z Krajského súdu v Banskej Bystrici, tento týždeň na verejnom zasadnutí samosudca Okresného súdu v Rimavskej Sobote obvineného uznal vinným a schválil dohodu o vine a treste. „Obvinenému Mgr. Petrovi B. bol uložený peňažný trest vo výmere sedem tisíc eur. Pre prípad, že by výkon tohto peňažného trestu mohol byť úmyselne marený, súd ustanovil náhradný trest odňatia slobody v trvaní dva a pol roka,“ informoval Murgaš a dodal, že rozhodnutie nadobudlo právoplatnosť v utorok, 8. júla.

Ako v novembri 2012 informovala agentúra SITA s odvolaním sa na denník SME, skupina mužov navrhovala starostom obcí Pôtor a Hostice vypracovanie projektu na zberné dvory aj žiadostí o financie z ministerstva. Podľa denníka v konkurzoch vyhrali im blízke firmy, polícia odhadla plánovaný zisk na vyše pol milióna eur. Z pokusu o machinácie pri verejnom obstarávaní obvinili Petra V. a Vítězslava J., oboch z Banskej Bystrice, mestského poslanca z Rimavskej Soboty Petra B. a odborníka na projekty Milana P.  Denník uviedol, že podľa vyšetrovateľa skupina fingovala konkurzy so spätnými dátumami z rokov 2010 a 2011, (teda ešte pred účinnosťou novely, podľa ktorej sa výzvy musia zverejňovať cez Úrad pre verejné obstarávanie), aby sa do súťaže neprihlásili ďalšie firmy. Cenové ponuky vypracovali alebo zabezpečili traja členovia skupiny. Peter V. a Vítězslav J. boli konateľmi niektorých víťazných firiem, uviedlo vtedy SME.

Ako Ľuboš Murgaš z krajského súdu Rimava.sk informoval, Peter V.  bol uznaný vinným a bol mu uložený peňažný trest vo výmere 8 700 eur, náhradným trestom je odňatie slobody v trvaní dva a pol roka. Vítězslav J. bol uznaný vinným a bol mu uložený peňažný trest vo výmere 7 200 eur, ako náhradný trest odňatie slobody v trvaní jeden a pol roka.  Milan P.  bol uznaný vinným a bol mu uložený  trest odňatia slobody vo výmere dvoch rokov, podmienečne odložený na skúšobnú dobu troch rokov. Zároveň mu bol uložený peňažný trest vo výmere 3 tisíc eur. "Bolo mu povolené zaplatiť tento peňažný  trest v mesačných splátkach po 300 eur tak, aby bol splatený v dĺžke desať mesiacov od nadobudnutia právoplatnosti rozsudku," informoval Murgaš a dodal, že ak by sa tak nestalo, bol určený aj náhradný trest odňatia slobody v trvaní jeden rok.

Rimava.sk oslovila aj mestského poslanca, vyjadrovať sa nechcel, odkázal nás na svojho právnika.

Na radnici zatiaľ o schválenej dohode o vine a treste nemajú informácie, čo pre Rimava.sk potvrdil primátor Jozef Šimko. Podľa jeho slov pri právoplatnom odsúdení za úmyselný trestný čin mandát mestského poslanca zaniká. V zmysle zákona o obecnom zriadení je poslanec povinný túto skutočnosť bezodkladne písomne oznámiť obci.

Ako vyplýva z výsledkov komunálnych volieb, podľa počtu získaných hlasov za volebný obvod číslo dva nasleduje ako náhradník Pavel Brndiar. Išlo by o šiestu zmenu v mestskom zastupiteľstve v tomto volebnom období.

Zdroj: Rimava.sk

Súvisiace články:
Z pokusu o machinácie pri verejnom obstarávaní je obvinený aj mestský poslanec Peter B.


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross