No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. SOBOTA: Na Mojíne chystajú sokoliarsku Veľkú noc v prírode


V mestskej časti Mojín v Rimavskej Sobote chystajú najbližšie dni otváranie sokoliarskej sezóny. Jej súčasťou bude sokoliarske vystúpenie, prehliadka dravcov a hlavne možnosť stráviť Veľkú noc v kľude a v prírode. Podľa slov Silvie Kanátovej, predsedkyne OZ Príroda pre deti, ktoré podujatie organizuje, majú pripravený vynovený areál, náučný chodník lesom a pribudla im aj možnosť 3D lukostreľby, na ktorú sa ale treba v prípade záujmu dopredu objednať. So zapožičanou výstrojou si môžete prejsť vyše 600 metrový okruh. Sezóna tak podľa nich začína už v sobotu, 20. apríla, o 15-tej hodine a pokračujú v ten istý čas aj v nedeľu a aj na Veľkonočný pondelok.  „Nebude to veľké podujatie ako napríklad Dožinky, každý si tu ale môže urobiť vlastný piknik,” poznamenala. Ako ďalej avizuje, na Mojíne chcú robiť sokoliarske ukážky pravidelne, najmä v lete kedy ľudia chodia na Kurinec, po okolí alebo sú na prázdninách.

„Sokoliarske predvádzanie voľne lietajúcich dravcov je ukážkou ich letových schopností, akrobacií, imitácia útokov, kde dosahujú niektoré z nich rýchlosť až 389 km/h," avizujú manželia Kanátovci, ktorí vlastnia 24 druhov dravých vtákov. „Máme najväčšiu kolekciu dravcov na Slovensku," dodáva Silvia Kanátová. Ako pripomenula, ich cieľom je oboznámiť verejnosť s najstarším spôsobom lovu, ktorý vznikol v roku 2000 pr.n.l.., ako aj s kultúrou a sokoliarskou históriou či ochranou dravých vtákov. K dispozícii majú dravce ako Plamienka driemavá, Výr skalný, Výr sibírsky, Belaňa tundrová, Kaňúr okrúhlochvostý či Myšiaka hôrneho alebo červenochvostého. Nechýba ani viacero druhov orlov či sokolov.

Na Mojíne sa už niekoľko rokov rodina Kanátovcov venuje sokoliarstvu, ktoré je súčasťou spoznávania prírody. Počas leta pravidelne organizujú aj stredoveký tábor šermiarov s kráľom Žigmundom a jeho družinou rytierov. Pomáhajú v ňom aj deti, ktoré navštevujú tábor. Poslaním občianskeho združenia Príroda pre deti je hlavne hravou formou pracovať s deťmi a mládežou, oboznamovať ich s potrebou ochrany prírody, so životom zvierat v prírode.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross