No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. SOBOTA: Na odborné podujatie zavítal aj minister zdravotníctva

perexNa odborné podujatie Deň rimavskosobotských zdravotníkov nelekárov zavítal aj minister zdravotníctva Tomáš Drucker. Zástupkyne výboru ho v piatok popoludní v rimavskosobotskom Kine Orbis privítali so symbolickým srdiečkom, ktoré im vyrobili zdravotní klauni so slovami, aby naše zdravotníctvo neriadil len cez peniaze, ale rozumom a srdcom. Ako v príhovore ministra informovala Daniela Köbölová, prezidentka Spolku SZP, ktorý podujatie organizovalo, akciu usporiadali v snahe pomôcť kolegyniam a kolegom z celého Slovenska. Hlavne tým, ktorých diskriminuje zákon o prideľovaní kreditov za vzdelávanie, a ktorí sa nemajú ako vzdelávať a získavať kredity. Minister zdravotníctva Tomáš Drucker v príhovore spomenul ciele, ktoré chce plniť. „Medzi nimi aj to, že bude riadiť zdravotníctvo slovami, ktorými sme ho privítali. V závere príhovoru prisľúbil, že keď príde medzi nás opäť, odpovie na otázky, čo už urobil,“ priblížila Köbölová, podľa ktorej si vážia, že z viac ako desiatich odborných organizácií na Slovensku, ešte nikto na podujatí ministra nemal. Minister zdravotníctva pricestoval do Rimavskej Soboty kvôli výjazdovému rokovaniu vlády v rámci pomoci najviac zaostalým regiónom, na ktorom bol odsúhlasený akčný plán.

Úvod podujatia spestrili svojim vystúpením zdravotní klauni, Červený nos, Clowndoctors Mariana Kovačechová z Banskej Bystrice a Rimavskosoboťanom dobre známy Roman Slanina. „Zobrali si na paškál Karola Angera, ktorý sa im zdal nevhodne učesaný a chceli ho upraviť, riaditeľa nemocnice Ivana Mokrého, ktorému odoberali vzorku, urobili z neho nevestu, poutierali ho, nakoľko bol mokrý a podobne. Tieto ich malé srandičky vyčarili úsmev na tvárach všetkých prítomných a uvoľnili atmosféru pred odbornými prednáškami,“ priblížila Köbölová. Ich kolegovia Milan Chalmovský z Bratislavy a Pavel Mihaľák z Košíc vo svojom workshope predstavili jednotlivé projekty, ktoré ich organizácia robí po celom Slovensku. Svojimi etudami podľa Köbölovej naučili zdravotníkov, ako pristupovať k malým pacientom, odpútať ich pozornosť pri odberoch a zákrokoch. Urobili tak originálne pomocou drobných vecí, ako sú sáčky na smeti, kefa na WC, pískajúce kura, klaunský červený nos či žonglujúce taniere. V závere si spoločne všetci zaspievali pieseň Haleluja.

Prvý blok odborných prednášok patril prednáškam hostí, vedúcej katedry fakulty ošetrovateľstva Slovenskej zdravotníckej univerzity v Banskej Bystrici Márie Šupínovej, ktorá bola zároveň odbornou garantkou podujatia. Činnosť Gemersko-Malohontského pluku RCHBO z Rožňavy priblížila zástupkyňa Slovenskej armády Andrea Ševčovičová. So svojimi osobnými poznatkami a skúsenosťami s Morbus Crohn sa podelila s účastníkmi Etela Simonová z nemocnice Sv. Barbory v Rožňave.
Druhý blok prednášok patril zdravotníkom z okresu Rimavská Sobota, odprezentované boli dve prednášky z nemocnice v Rimavskej Sobote a tri prednášky kolegov a kolegýň z Čížu. Podujatia sa zúčastnila aj Anna Antalová námestníčka pre ošetrovateľstvo z nemocnice v Rimavskej Sobote.

Tretí blok prednášok patril sanitárom a zdravotníckym asistentom. „Veľa z nich svoje práce prednieslo po prvýkrát. Napriek tomu ich prezentovali fundovane, nebojácne a na úrovni. Boli vizitkou nielen ich samých, ale aj pracovísk na ktorých pracujú,“ doplnila predsedníčka Spolku SZP, ktorý zabezpečuje neinštitucionálne vzdelávanie zdravotníkov nelekárskych profesií v okrese. Predsedníčka Köbölová zároveň poďakovala bývalým kolegyniam, ktoré pôsobia na vyšších pracoviskách v Bratislave a Banskej Bystrici, že sa prišli podeliť so svojimi odbornými poznatkami s tunajšími zdravotníkmi. Ako podotkla, je presvedčená, že novozískané poznatky účastníci uplatnia na svojich pracoviskách v prospech pacientov.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross