No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. SOBOTA: Obyvatelia v okolí kotolne sa sťažujú na hluk

18. októbra 2011 |  | | |

Približne 40 obyvateľov rodinných domov v okolí rimavskosobotskej kotolne Energobytu na Mlynskej ulici a Ulici Duklianskych hrdinov poukazuje na zvýšený hluk a prašnosť v okolí. Najväčší hluk a vibrácie zaregistrovali v dňoch 9. a 10. októbra, čo ich podnietilo k spísaniu sťažnosti, ktorú adresovali vedeniu mesta, ako aj na Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ). Ten už vykonal potrebné merania. "Bola tam zvýšená hlučnosť," uviedol pre Rimava.sk riaditeľ RÚVZ Dušan Béreš a doplnil, že podľa jeho informácií zvýšená hladina zvuku počas víkendu súvisela so zahájením vykurovacej sezóny na jednom zo starších plynových kotlov, ktorý išiel bez rezervy. "Minulý týždeň nám bolo oznámené, že porucha bola odstránená," podotkol Béreš.

V areáli centrálnej výhrevne mesta sa v skúšobnej prevádzke nachádza aj nové a moderné energetické centrum za 5,2 mil. eur, ktoré teplo a energiu dodáva z kotlov na drevoštiepku, splyňovacím motorom ako aj solárnou energiou. Ako  riaditeľ RÚVZ doplnil, ku kolaudačnému konaniu vykonávajú potrebné merania priebežne. "Postupovať budeme na základe objektívneho merania," podotkol Béreš, podľa ktorého im chýbajú ešte merania v plnom zaťažení v zimnej prevádzke.

Podľa Jána Brunnera, konateľa spoločnosti Stefe ECB, ktorá inovatívne energetické centrum postavila a areál prevádzkuje, predpísané hlukové normy, ktoré boli doteraz vykonávané splnili. Priznal však, že problémom bol komín jedného z najmenších kotlov centrálnej výhrevne na plyn v starej kotolni, ktorý využívajú v prechodnom období. Ako doplnil, prevádzka pri spúšťaní ešte nebola odskúšaná  s novým zariadením. "Tento technický problém, ktorý sa objavil sme nemali možnosť odhaliť predtým," povedal pre Rimava.sk Brunner. Ako poznamenal, riešili tie veci, ktoré bolo možné odhaliť a predpokladali, že budú problémové. Zároveň zdôraznil, že príčinu nadmerného hluku z kotla, ktorý už vypli budú riešiť. "Tak, aby sme splnili očakávané hodnoty hluku nielen voči obyvateľom na Ulici Duklianskych hrdinov, ale aj voči obyvateľom na Hostinského a Dobšinského ulici," dodal. Dovoz.

Ako pre Rimava.sk uviedol jeden z obyvateľov Mlynskej ulice a zároveň iniciátor sťažnosti Zoltán Harnócz, okrem vybudovania protihlukovej steny žiadajú o úpravu času kamiónovej dopravy štiepky do kotolne, respektíve zásobovanie kotolne štiepkou od Hypernovy a vybudovanie mostu ku kotolni. "Pri rokovaniach o výstavbe kotolne nás zavádzali tým, že kotolňa na biomasu nebude mať žiadny negatívny vplyv na nás ako je hluk, vibrácie, sadanie prachu  a pach," uvádza Harnócz v sťažnosti.

.

.


Zdroj: Rimava.sk

.

.


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross