No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. SOBOTA: Oficiálne otvorili tretiu rozhľadňu v regióne

perex-slopovoPo rozhľadni na Maginhrade a nad Rimavskou Baňou oficiálne otvorili uplynulú sobotu aj viac ako deväťmetrovú vežu na Laze Slopovo nad obcou Klenovec. Výhľad z nej si prišli vychutnať desiatky ľudí z okolia. „Zišli sme sa tu z troch dolín, z Kokavy, Klenovca a Hnúšte,“ povedala na úvod otvorenia Oľga Maciaková, predsedníčka miestnej akčnej skupiny (MAS) Malohont, ktorá výstavbu realizovala v spolupráci s Českou republikou.

Ako vo svojom príhovore uviedla starostka obce Klenovec Zlata Kaštanová, hoci stavba rozhľadne nebola náročná, jej predrealizačná príprava náročnou bola. „Projekt bol schválený až na tretíkrát. Najprv bol schválený slovenskou stranou, ale v českom projekte schválený nebol. Keď sa to podarilo na českej strane na Slovensku už neboli platné doklady a tak až na tretíkrát sa to podarilo na oboch stranách,“ priblížila Kaštanová výstavbu rozhľadne, podľa ktorej s prvotnou myšlienkou výstavby prišiel pred štyrmi rokmi viac ako deväťdesiatročný obyvateľ Klenovca, ujo Antal, ktorý na laze žil.

Podľa starostky okrem zvýšenia turistickej atraktivity tejto lokality má rozhľadňa aj význam spoločenský. „Bude slúžiť ako miesto pre stretávanie sa milovníkov prírody, na prechádzky turistov, výlety školákov a prípadne sa stane aj miestom konania podujatí, ktoré sa stanú pre našu obec tradičnými,“ doplnila Kaštanová a zároveň dodala, že si želá, aby výhľad z rozhľadne mohli dopriať čo najväčšej skupine ľudí rôznych vekových kategórií.

„Výstavba rozhľadne bola spolufinancovaná z Európskeho poľnohospodárskeho fondu pre rozvoj vidieka, zo štátneho rozpočtu ako aj z financií miestnej akčnej skupiny a desiatimi percentami prispela aj obec Klenovec zo svojho rozpočtu,“ poznamenala manažérka MAS Malohont Miroslava Vargová, podľa ktorej bol tento projekt súčasťou výstavby rozhľadne na Maginhrade. Ako ďalej uviedla na rozhľadni Slopovo majú neskôr pribudnúť aj panoramatické panely, na ktorých by návštevníci z blízkeho ale aj širokého okolia vedeli rozpoznať čo je možné pozorovať.

„Čo nás naozaj veľmi teší, že rozhľadňa ľudí veľmi zaujala a zobrali si ju za svoje. To je to najdôležitejšie, aby sa nezničila. Vážme si ju, nie je to úplná samozrejmosť a ľudia na nej vynaložili nemalú námahu aby tu stála,“ dodala manažérka na záver.

Rozhľadňa na Laze Slopovo stojí v nadmorskej výške 851 m. n. m. a je 9,5 metrov vysoká. Je možné sa k nej dostať po značených turistických trasách od obcí Klenovec, zo sedla Chorepa, a Kokava nad Rimavicou. Za dobrého počasia ponúka rozhľadňa výhľad na Nízke a Vysoké Tatry, Fabovú hoľu, Hradovú, Sinec, časť Rimavskej Soboty ako aj na pohoria v Maďarsku. Zároveň sa tu nachádza oficiálna letová plocha pre bezmotorové lietanie na závesných a padákových klzákoch, rogalo a paragliding.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross