No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. SOBOTA: Oslavy Dňa mesta budú predsa len začiatkom mája

hlavne-namestie-rimavska-sobotaOslavy Dňa mesta usporiada rimavskosobotská samospráva predsa len začiatkom mája a nie v polovici mesiaca, ako to pôvodne mestské zastupiteľstvo odsúhlasilo. Tému opätovne otvoril primátor mesta Jozef Šimko na včerajšom rokovaní poslancov, keďže podľa jeho slov sa voči posunutiu osláv ozvali kritické hlasy. Spomenul pritom aj reakciu občana, ktorú zverejnila Rimava.sk v rubrike „píšete nám“: Autor článku vyjadril svoje rozhorčenie nad tým, že si vedenie mesta znovu dovolilo porušiť stáročnú tradíciu a preložilo oslavy na neskorší termín.

"Dávam opäť na zváženie, či to nezmeníme," povedal včera pred poslancami primátor a uviedol, že ešte je dostatok času na prípravu osláv a stanovenie termínu. Poslanci tak nanovo hlasovali, tentokrát o termíne 2. a 3. mája, ktorý je najbližšie k výročiu udelenia výsadných mestských práv a slobôd.  Rimavská Sobota si svoj sviatok pripomína 5. mája. Rozhodnutie poslancov bolo jednomyseľné, nikto nehlasoval proti. Oslavy Dňa mesta tak budú začiatkom mája.

"Veľmi ma teší, že samospráva zareagovala na kritiku zo strany občanov. Vážim si tento krok, ktorý spravilo mestské zastupiteľstvo a verím, že naše historické tradície sa budú naďalej pestovať a rozvíjať namiesto toho, aby sa pošliapavali," skonštatoval historik Jaroslav Štuller, autor článku "Bez mihnutia oka pošliapali tradície a opäť preložili oslavy Dňa mesta?". Ako spomenul, uvedomuje si, že mnohí obyvatelia mesta sa musia popasovať s existenčnými problémami a že v Rimavskej Sobote je mnoho iných, ťaživejších problémov. "Ako som však už spomínal, ľuďom by sa mala viac pripomínať skutočná podstata výročia, história a niekdajšia sláva mesta. A to aj v ťažkých časoch. Nebuďme jednoduchí, prostí a povrchní," uviedol.

Oslavy sa mali podľa pôvodného rozhodnutia konať 16. a 17. mája. Ako na minulom rokovaní  primátor uviedol, o termíne rozhodla mestská rada. Poukázal na to, že v prvej polovici mesiaca sú dva štátne sviatky a hrozí, že ľudia budú odchádzať z mesta  na predĺžený víkend a na chaty. Riaditeľ Mestského kultúrneho strediska Ľubomír Šárik ale upozornil, že v termíne 16. až 18. mája majú v Dome kultúry celoštátnu postupovú súťaž a prehliadku mládežníckych speváckych zborov, priestory preto budú obsadené.

Dni mesta sa každoročne viažu k 5. máju, Rimavskosoboťania si v tento deň pripomínajú výročie udelenia výsadných mestských práv a slobôd v roku 1334. Uhorský kráľ Karol I. dal výsadnou listinou mestu také výsady a práva, ako mali mešťania a hostia v Budíne vrátane práva postaviť mestské hradby. Tie však Rimavská Sobota nemala vybudované. Na základe tohto privilégia sa stala Rimavská Sobota zemepanským mestečkom (oppidum).

Minuloročné oslavy Dní mesta sa konali na základe rozhodnutia poslancov 24. a 25. mája, kvôli vopred avizovanému koncertu českej speváčky Lucie Bílej.

[nggallery id=1341]

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross