No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. SOBOTA: Parlamentné voľby sa blížia, okresná volebná komisia zložila sľub

perex-volbyPred nadchádzajúcimi marcovými parlamentnými voľbami zložila sľub okresná volebná komisia. Má 11 členov, ktorých delegovali politické strany, sľub zložili koncom minulého mesiaca. Rimava.sk o tom informoval vedúci odboru všeobecnej vnútornej správy Okresného úradu Rimavská Sobota Lukáš Kvietok.Členmi okresnej volebnej komisie sú Branislav Veselko (OĽANO-NOVA), Július Sojka (SDKÚ), Marta Kecskésová (Kotleba – ĽS NS), Ján Bornay (ODVAHA), Tibor Palčo (MOST-HÍD), Milan Laššák (SMER-SD), Ján Karas (SNS), Judit Pósa (SMK), Ivana Halajová (SAS). Ako ďalej poznamenal podpredsedom je Anton Badač (KSS) a predsedom komisie je Peter Slimák (Koalícia Spoločne za Slovensko).

"V pondelok bolo školenie predsedov, podpredsedov a zapisovateľov a boli pozvaní aj členovia okresnej volebnej komisie, ktorí sa na školení aj zúčastnili," priblížil Lukáš Kvietok a dodal, že zajtra je v pláne ešte po jednom školení v R. Sobote a Revúcej. V súčasnosti podľa neho prebieha aj distribúcia posledných volebných materiálov pre zabezpečenie volebných miestnosti ako urny, prenosné urny, koše na nepoužité hlasovacie lístky či zásteny. V okrese Rimavská Sobota je približne 150 okrskov, v okrese Revúca 66 okrskov.

Tohtoročné voľby oproti uplynulým sa však nezaobídu bez zmien, riadiť sa budú novými pravidlami. V legislatíve tou najväčšou bude zákaz vynášania volebných lístkov, na ktoré zo zákona majú dozerať predsedovia volebných komisií. Za vynášanie hlasovacích lístkov, ktorých kupovanie sa v minulosti objavilo, hrozí pokuta 33 eur. Takýto trest hrozí každému, kto nepoužité hlasovacie lístky nevhodí do schránky určenej na ich likvidáciu a vynesie ich z volebnej miestnosti. Komisia v tomto smere nemá žiadne právomoci, v prípade podozrenia ale môže zavolať políciu.

Dátum parlamentných volieb 2016 je stanovený na sobotu, 5. marca. Volebné miestnosti budú v tento deň otvorené od 7:00 do 22:00 hod. Počas konania a rovnako aj 48 hodín pred ich začatím je zakázaná volebná kampaň všetkých politických strán. Štrnásťdňovú stopku pred voľbami ako i v deň konania dostalo aj zverejňovanie výsledkov volebných prieskumov.

Zdroj: Rimava.sk

Súvisiace články
Volebných oznámení bude tentokrát menej, členovia komisií by mali dostať viac peňazí


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross